Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Bajki o Weryludkach. Bajka III: O tym, jak Upiór cicho siedział w kącie, by na koniec powiedzieć trzy słowa.

w rolach głównych: My - forumowicze
Klucznik: Eldil

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Bajki o Weryludkach. Bajka III: O tym, jak Upiór cicho siedział w kącie, by na koniec powiedzieć trzy słowa.

Postautor: Eldil » śr 04 kwie 2018, 08:32

Bajki o Weryludkach

Bajka III

O tym, jak Upiór cicho siedział w kącie,
by na koniec powiedzieć trzy słowa

– Za tydzień niczego nie będzie! Nie mam pomysłu. – Jason przeżywał kulinarny kryzys twórczy.

– Klopsiki... – Zmartwiła się Chii.

Tymczasem za siedem dni czekał ich kolejny Cotygodniowy posiłek Wery inspirujący szalenie. (Tak, w skrócie „CotyPoWIeSz”. Pomysłodawcy kazał zjeść peperoncino bez popicia, ale nazwa została, niestety). Długa lista potraw przemykała przez głowę Mistrza, wywołując rozczarowanie i migrenę. Towarzystwo Strzygi i Upiora stanowiło niewielkie pocieszenie.

– Wszystko już było. Może boeuf strogonow? Trochę żenada, na co trzecim weselu to serwują...

– Klopsiki. – Potwierdziła Chii.

– Foie gras nie każdy zje...

– Klopsiki! – Stanowczo zaprzeczyła Chii.

– Krewetki w wodorostach z sosem escargot tym bardziej...

– Klop... psik!... siki! - Chii zatrzęsło z obrzydzenia.

– Jaja przepiórcze są w każdym markecie, na kuchnię włoską sam już nie mogę patrzeć, a do przyrządzenia raków potrzeba by psychopaty...

– Klopsiki... – Posmutniała Chii.

– No to co mam zrobić?

– Klopsiki? – Delikatnie zasugerowała Chii.

– Najtańsze mięso puszczone przez maszynkę razem z nienadającym się do spożycia pieczywem, prostacko zgniecione w kulki i wrzucone na patelnie? Temat zgrany do cna i w kuchni i na Forum? W życiu! Czy ty wiesz, co to Chef de Cuisine? Mówi ci coś Le cordon bleu? To jakbyś dyrygentowi Berliner Philharmoniker proponowała wystukanie „Wlazł kotek”!

– Klooopsiiikiii!!! – Małoletnia Strzyga nie zwykła negocjować priorytetów.

– Klopsiki – Nazwa z trudem przeszła Jasonowi przez gardło. – Klient ma doskonały gust, jak zwykle.

– Jestem niezmiernie ukontentowana rozsądnym konsensusem erygowanym na solidnym fundamencie vox populi – Smakoszka zwięźle streściła swe uczucia.

Coup de grâce – mruknął do siebie Navajero.

...

"Nic nie dzieje się dwa razy w ten sam sposób".
C. S. Lewis

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » śr 04 kwie 2018, 23:31

Nie rozumiem większości tego, co mówi moja postać, ale zakładam, że nikt mnie tu nie obraża :P

BTW, kuchnia włoska jest świetna: smaczna i prosta, w przeciwieństwie do przekombinowanej francuskiej :)

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » śr 04 kwie 2018, 23:33

Tytuł robi robotę :D

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
Iwar
Debiutant
Debiutant

Postautor: Iwar » czw 05 kwie 2018, 11:00

Hermetyczne, ale zjadliwe. Uśmiechnąłem się. Zgłodniałem. Życie naśladuje sztukę.

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza

Postautor: Eldil » śr 11 kwie 2018, 11:24

Dzięki za wpisy :)

ithilhin pisze:Source of the post Tytuł robi robotę :D

Prawda? Po dodaniu obecnego tytuły poczułem, jakby brakowało wcześniej puzzelka, ale właśnie się znalazł :D

W dzieciństwie przepadałem za książkami z masą przypisów, dzięki którym głowę wypełnił ogrom zbędnej wiedzy i słów ;)

Słowniczek:
  • peperoncino - papryczka mała, ale ogromnie wredna. Lepiej obchodzić z daleka
  • migrena - silny, powtarzający się i trudny do zbicia ból głowy. Cierpiał na nią Piłat w "Mistrzu i Małgorzacie", pod nazwą "hemicrania" - ból połowy głowy.
  • boeuf strogonow - danie z polędwiczek wołowych
  • foie gras - pasztet ze stłuszczonej wątróbki kaczej lub gęsiej. Danie kontrowersyjne, bo dla otrzymania go karmi się ptaki siłowo, przez rurkę, zadając im cierpienie.
  • sos escargot - sos ze ślimaków
  • "do przyrządzenia raków potrzeba by psychopaty" - raki są trudne do zabicia, ze względu na budowę układu nerwowego. Dlatego (drastyczny opis)
    ► Pokaż Spoiler
    .
  • chef de cuisine - szef kuchni. Nasze wyobrażenie o kuchni sięga zwykle osoby przy garnku. Restauracje potrzebują także szefa kuchni, kogoś, kto ogarnie pracę mnóstwa osób, jak dyrygent w orkiestrze. A ponieważ PRAWDZIWE dania są dla smaku dziełem sztuki, podobnie jak obrazy i rzeźby dla wzroku, czy symfonie dla uszu, praca Wielkich Szefów Kuchni to Dzieło Mistrza :)
  • le cordon bleu - elitarny kurs kucharski. Ukończenie go pomaga w dostaniu się do najlepszych restauracji. Dowiedziałem się o nim z powieści Adama Przechrzty (jak pisałem wyżej, uwielbiam książki erudycyjne :) ). Adam prywatnie i w książkach lubuje się w wykwintnym jedzeniu, dlatego bardzo miałem go na myśli pisząc tę miniaturkę :)
  • Berliner Philharmoniker - "Filharmonicy berlińscy". Jedna z najbardziej znanych i podziwianych orkiestr świata. Jej dyrektorem był np. Herbert von Karajan (przez 35 lat).
  • ukontentowany (czymś) - zadowolony (z czegoś)
  • konsensus - zgoda, porozumienie
  • erygowany - wzniesiony, wybudowany, powołany do istnienia
  • vox populi - głos ludu
  • coup de grâce - cios łaski (dobicie kogoś, kogo trudno uratować, żeby się nie męczył ;) ).

Spis postaci dla potomnych:
  • Jason - forumowy mistrz patelni :)
  • Chii - forumowy klopsikowy potwór ;)
  • Navajero - cichy skromny facet, nie wiadomo dlaczego ujęty w tym tekście ;) Zwykle albo nie odzywa się wcale, albo powie tylko kilka słów :D Może na forum będzie o nim więcej danych? ;)

C. S. Lewis

Awatar użytkownika
Iwar
Debiutant
Debiutant

Postautor: Iwar » śr 11 kwie 2018, 12:03

Eldil pisze:Source of the post a one piszczą

Jeśli mnie pamięć nie myli, zdychają od razu w ukropie, a piszczą tylko ich pancerzyki pod wpływem gorąca. A zabić nie tak trudno, "humanitarnie" można wrzucić je do zamrażarki na kilka chwil i po sprawie. W sumie kotlet Chii jest pewnie bardziej psychopatyczny. I mówię to jako mięsożerca :)

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza

Postautor: Eldil » śr 11 kwie 2018, 12:07

Iwar pisze:Source of the post
Eldil pisze:Source of the post a one piszczą

Jeśli mnie pamięć nie myli, zdychają od razu w ukropie, a piszczą tylko ich pancerzyki pod wpływem gorąca. A zabić nie tak trudno, "humanitarnie" można wrzucić je do zamrażarki na kilka chwil i po sprawie. W sumie kotlet Chii jest pewnie bardziej psychopatyczny. I mówię to jako mięsożerca :)

Jak to już gdzieś widziałem na forum, "we're all mad here" ;)

C. S. Lewis

Awatar użytkownika
Czarna Emma
Umysł pisarza

Postautor: Czarna Emma » śr 11 kwie 2018, 18:04

Interesująca koncepcja. I ciekawe wykonanie. Podoba mi się, uwag brak. :)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Wróć do „Zamek WeryfikatoriuM”