Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Bitwa nr 17: B v S

Moderator: Faraon

Awatar użytkownika
Młoda
Zasłużony
Zasłużony
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Młoda » pn 06 sie 2018, 01:45

Ostatni post z poprzedniej strony:

Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst B: 3
Uzasadnienie: Mało pomysłowy temat, raczej "uklepany"
Tekst S: 4
Uzasadnienie: Temat przewodni ciekawy, ale zbyt skomplikowany jak na tak krótką formę

Kategoria 2. Realizacja tematu
Tekst B: 5
Uzasadnienie:
Tekst S: 5
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 5. Subiektywne wrażenia
Uzasadnienie: Zbyt chaotyczny sposób pisania
Uzasadnienie: Warsztatowo świetny, ale trochę zbyt "przekombinowana" historia , zbyt wiele skomplikowanych szczegółów jak na tak krótki tekst

Ekstra punkt! dla: S
Za: Pomysłowość

Suma.
Tekst B: 21
Podsumowanie:
Tekst S: 24
Podsumowanie:

"But I'm on the outside, I'm looking in

I can see through you, see your true collors

Cause inside you're ugly, You're ugly like me

I can see through you, see to the real you.."

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » pn 06 sie 2018, 08:07

WYNIKI

[Litera - Suma - Średnia z 16 ocen]

1. S = 363 punktów = 22.69
:!: S :arrow: FINAŁ :!:

2. B = 359 = 22.44

Gratuluję, S!

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » pt 17 sie 2018, 20:49

WeryZacnyRecenzent1 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst B: 4
Uzasadnienie: Pomysł dobry. Nic więcej. Poza tym, ryzykowna taktyka - jeden pomysł na cały turniej.
Uzasadnienie: Wow. Chcę więcej. Zostań moim stałym dostawcą synthu ;)

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie: Minus za drażniący mnie początek: zabiję! - nie zabijesz! - a właśnie że znów zabiję! - a własnie że znów nie zabijesz!
No bez przesady...
Reszta doskonała.
Uzasadnienie: Świetny tekst, jeden z najbardziej poruszających mnie w turnieju.

Za: "Efekt wow" ;)

Suma.
Tekst B: 22
Podsumowanie:
Tekst S: 26
Podsumowanie:
Dwa świetnie napisane teksty. B (z wyjątkiem okropnego dla mnie początku) znów okazał się profesjonalistą. Rzemiosło świetne, ale fantazji więcej miał S i on u mnie wygrywa.

WeryZacnyRecenzent2 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Suma.

Tekst S: 25

WeryZacnyRecenzent3 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie: Imponuje mi konsekwencja bazowego pomysłu i skala trudności jaką Autor sobie narzucił.
Uzasadnienie: Zupełnie pozamiatał. Mistrzostwo.

Uzasadnienie: Ładnie przemycone.
Uzasadnienie: Z małym dryfem ale i tak ładnie.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Nic nie zauważyłem.
Uzasadnienie: Jedna aliteracja, jedna zgubiona kropka. Drobiazgi.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Jestem fanem od dawna.
Uzasadnienie: Zostanę fanem.

Uzasadnienie: To jest to czego szukam w tekstach - zawsze.
Uzasadnienie: To jest to czego szukam w tekstach - kiedy chce się się oderwać od rzeczywistości.

Za: Wzniesienie się na kosmiczne wyżyny wyobraźni.

Suma.
Tekst B: 25
Podsumowanie: Chciałoby się powtórzyć słowa innego recenzenta "Ucz mnie!". To jest po prostu dobre. Trafia. Działa. Inspiruje. Zmusza do myślenia. Daje emocje. Jedną tylko negatywną rzecz wywołuje we mnie ten tekst - zazdrość, że nie potrafię tak pisać. Bardzo, bardzo dobre.
Podsumowanie: To według mnie najlepszy tekst S. Trafia w mój gust i chętnie przeczytałbym coś dłuższego, opartego na tym pomyśle. Nie porzucaj go Autorze, proszę. I nie wiem jaka substancja aktywuje części mózgu odpowiedzialne za kreowanie takich pomysłów, ale chciałbym jej trochę.

Świetna bitwa.
Gratulacje.

WeryKlawaRecenzentka1 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Kategoria 3. Błędy
Kategoria 4. Warsztat

Ekstra punkt! dla:
Za: brak

Suma.
Tekst B: 25
Tekst S: 21
Podsumowanie: Oba teksty dobre, trzeba było je jakoś zróżnicować. Wygrywa B, za konsekwencję a jednocześnie świeżość.

WeryKlawaRecenzentka2 pisze:Tekst B
1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność (idea, podejście do tematu, potencjał, rozwój i wykorzystanie możliwości zamysłu)pomysł na pograniczu kalki, pomimo elementu magi to raczej nie fantasy jednak tak ladnie ujęcie słownie, że dałam 3
2. Realizacja tematu (wypełnienie warunków pojedynku) warunki może i wypelnione, ale to takie bez płciowe 4
3. Błędy nie rzuciły się w oczy, szukac mi sę nie chce 5
4. Warsztat poprawny, nie ma za bardzo czego się czepnąć 5
5. Subiektywne wrażenia/odczucia = ten kolor gorzkiej kawy mnie dobił – nic mi nie mówil, a drażnił 3
i ewentualnie 1 punktu dla wybranego tekstu jako:
6. Ekstra punkt!  0

Suma: 20

Tekst S
1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność  litości: elfy, krasnoludy i już to niby fantasy = a to inaczej nazwani ludzie! Nie ma tu cech charakterystycznych dla tych stworów, gdyby zmienic nazwy byłoby jak w sensacji obyczajowej – tak, że przedstawiony świad niczym się nie wyróżnia 3
2. Realizacja tematu (wypełnienie warunków pojedynku) 3
3. Błędy 5
4. Warsztat poprawny, ale nie wybitny 4
5. Subiektywne wrażenia/odczucia przeczytane, odfajkowane, w głowie nic nie zostalo 4
i ewentualnie 1 punktu dla wybranego tekstu jako:
6. Ekstra punkt! (niezależnie od powyższych ocen przyznaj 1 dodatkowy punkt - za element, który Cię urzekł/Twojemu zwycięzcy - albo nie przyznawaj nikomu; nie można dać każdemu po jednym) 00

Suma: 19

WeryKlawaRecenzentka3 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst B:5
Tekst S:4

Tekst S:5

Kategoria 3. Błędy
Tekst B:4 (powtórzenia)

Kategoria 4. Warsztat

Tekst S:3

Ekstra punkt! dla:B
Za:całokształt

Suma.
Tekst B:25
Tekst S:22

WeryKlawaRecenzentka4 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność

Tekst S: 3

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla: B
Za: całokształt

Suma.
Tekst B: 26
Tekst S: 21

Obaj zawodnicy w wysokiej formie. U S temat jednak gubi się w nadmiarze pomysłów.

WeryKlawaRecenzentka5 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Tekst B: 2
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Za: klimat

Suma.
Tekst B: 20
Podsumowanie: Stylistycznie i klimatycznie jak zawsze super. Niestety, z wypełnieniem warunków pojedynku już gorzej: trudno mi było wypatrzeć tę „Sonatę księżycową” w tekście, księżyc jakiś tam się przewinął – ale możliwe, że prostu jakichś nawiązań i podtekstów nie wychwyciłam. No a to fantasy, to jest naciągnięte do granic ;)
Tekst S: 20
Podsumowanie: Nie do końca są to moje klimaty, ale doceniam mocno odjechany pomysł, podoba mi się to, jak bardzo może popłynąć kreatywność :) Fantasy jest, tematu więcej, niż w drugim tekście.

WeryKlawaRecenzentka6 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat

Uzasadnienie:

Oba teksty są warsztatowo dobre i tak naprawdę na wynik w bitwie rzutuje moje subiektywne wrażenie.
Tekst B: Tekst niby spokojny, ale pod spodem jednak buzuje, są pokłady emocji, jest tajemnica – to zdecydowany plus. Natomiast ciągnięcie tej samej historii już mniej misię – trochę jednak liczyłam na inne oblicze B. Choć z drugiej strony konsekwencja zasługuje na uznanie. Ten tekst stawia też pytanie o granicę między fantasy a realizmem magicznym. Powiedziałabym, że bliżej mu do drugiego.
Tekst S: O, a tu tekst mnie zaskoczył. Wykorzystanie elfów, krasnoludów i smoków (w tym bardzo starych!), czyli obecnie największych klisz fantasy to duże ryzyko – bardzo łatwo o kicz i sztampę. A tutaj, w moim odczuciu, tekst sprawnie balansuje na granicy i ostatecznie broni się (nieco szaloną) kreatywnością. Duży plus za pomysł zrobienia z różnych gatunków muzyki narkotyków a nawet magii.

Ekstra punkt! Tekst S, za odwagę zmierzenia się z kliszami.

Suma:
Tekst B: 23
Tekst S: 26

WeryZacnyRecenzent4 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Tekst S:4
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla: nikogo
Za:

Suma.
Podsumowanie:
Tekst S: 19
Podsumowanie:

WeryZacnyRecenzent5 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Ekstra punkt! dla: nd
Za: nd

Suma.
Podsumowanie:
Podsumowanie:

WeryKlawaRecenzentka7 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie: Mało pomysłowy temat, raczej "uklepany"
Uzasadnienie: Temat przewodni ciekawy, ale zbyt skomplikowany jak na tak krótką formę

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie: Zbyt chaotyczny sposób pisania
Uzasadnienie: Warsztatowo świetny, ale trochę zbyt "przekombinowana" historia , zbyt wiele skomplikowanych szczegółów jak na tak krótki tekst

Za: Pomysłowość

Suma.
Podsumowanie:
Podsumowanie:

WeryKlawaRecenzentka8 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie: Pomysł był, ale rozwinięty jest, moim zdaniem, dość słabo. Dużo "luźnych sznurków" - zarysowanych wątków, które w zasadzie są niepotrzebne, zero wyjaśnień, fantastyka wciśnięta na początku na siłę. Widać, że wątek wujka Laury i Elżbiety miał tu grać pierwsze skrzypce. Może też za dużo grzybów w barszcz? Jedna się tnie, druga się cięła, zmarło dziecko, facet miał operację serca. W tle ktoś chce kogoś zabić... Człowiek nie nadąża, czym tu się przejąć i w efekcie mu obojętnie.
Uzasadnienie: Dla mnie pomysł ciekawy i zrealizowany z klimatem, choć czuję, że trochę niewykorzystany - jakby zabrakło miejsca. Ciekawie zarysowana rzeczywistość - super podobało mi się "sztachanie synthem" i inne "towary". Mimo trochę "wariackiego" podejścia do realizacji fabuły o dziwo jakoś to wszystko się spina ;)

Tekst B: 2
Uzasadnienie: Moim zdaniem mało tu tej Sonaty Księżycowej. Niby poszczególnymi częściami zatytułowane są kolejne fragmenty tekstu, ale ja nie czuję związku między tymi tytułami a treścią/stylem pisania/czymś innym w tekście. Adagio, allegretto, presto agitato... Może można było pograć tu tempem narracji, jej wyrazem? Nie wiem... Nie czuję tego. Dla mnie tekst jest w zasadzie nie na temat.
Uzasadnienie: Ciekawe wykorzystanie Sonaty, zgrabnie wplecione w wymyślony świat. Jest księżyc, jest muzyka. Czuć generalnie, że tekst (nawet tam, gdzie sonata nie występuje bezpośrednio) cały czas się o temat jakoś ociera.

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie: Nie zarejestrowałam
Uzasadnienie: I tu też nie.

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Styl bardzo płynny, przyjemny w odbiorze. Minusik za małe zróżnicowanie i fakt, że ostatecznie jakoś nie wybrzmiały mi w nim emocje. Ani Laury, ani jej wujka. Ale to taki minusik na pół punktu, więc zaokrąglam w górę.
Uzasadnienie: Momentami wydawał mi się zbyt chaotyczny - zwłaszcza w miejscach, gdzie wchodziła akcja. Poza tym wartki, fajnie się czytał.

Uzasadnienie: Nie porwało mnie, niestety. Mam wrażenie, że wymóg gatunku trochę pokonał Autora/Autorkę tekstu i za bardzo widać, że pomysł na fabułę (wątek tej "starszej siostry" Laury) swoje, a wepchnięcie tam fantastyki swoje. Niemniej, B, styl pisania masz bardzo ładny :)
Uzasadnienie: Moim zdaniem jest w tym tekście pomysł na super rzeczywistość :) Chwyciło mnie. Natomiast przydałoby się trochę więcej szlifu.

Za tak bardzo muzyczną rzeczywistość

Suma.
Tekst B: 17
Tekst S: 23
Podsumowanie dla obu tekstów: Bardzo fajna bitwa. Oba teksty przyjemnie się czytało. Choć różnica punktów jest spora, to wynika ona po części z dużych oczekiwań ;)

WeryKlawaRecenzentka9 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Tekst B: 5
Uzasadnienie:
Tekst S: 5
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. Błędy
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Uzasadnienie:
Uzasadnienie:

Za: fantasy

Suma.
Tekst B: 25
Podsumowanie:
Tekst S: 26
Podsumowanie: Oba teksty dobre, choć w inny sposób.
Jako nieustające fanka fantasy wybieram tekst S. GRATULUJĘ autorowi.

WeryZacnyRecenzent6 pisze:Bitwa BvS
Pomysł i rozwinięcie:
B Nie ukrywam: podziwiam autora za umiejętności warsztatowe, za konsekwencję, za delikatnie odmalowane emocje, i jednocześnie współczuję, że w drodze do finału musiał się męczyć na pustkowiach fantastyki. Nie jest prosto wyjść z dobrej historii obyczajowej na fantastykę, i autorowi udaje się to tylko połowicznie: ostatecznie klasyczny pomysł z przepowiednią i artefaktem, przefiltrowany przez realizm magiczny, broni się tylko dzięki umiejętnościom warsztatowym, które jednak nie są już w stanie uratować całej reszty: nagle mocno spłaszczonych bohaterów uwikłanych w historię rodzinną wyjętą z brazylijskiego serialu. Dlatego tylko 2 punkty.

S Czytając ten tekst miałem ciągle wrażenie nadmiaru: elfy, smoki, Osnowa, Wieczny Księżyc, metalwojna, Wyklęci, Walkirie, kinetyzerzy, krasnoludy, wszystko to upchnięte w jednym garnku i podlane muzycznym sosem, tworzy niezbyt strawny literacki bigos. Kiedy wyrzuciłem te wszystkie śmieci, została jedynie prosta historia z niezłym i dobrze zrealizowanym pomysłem. Wtedy popatrzyłem na te wszystkie Walkirie, smoki, elfy i inne fantastyczne dziadostwo, leżące na stercie obok garnka, i naszła mnie myśl dzika: autor musiał o tym wiedzieć! Więcej, zrobił to specjalnie: przez cały tekst do prostej linii melodycznej dodaje kolejne takty z klasycznego sztafażu fantasy, podbija tempo, mixuje, w końcu tworzy wcale nieoczywistą symfonię z dobrze znanych dźwięków.
Więc za te warstwę muzyczną musi być 4 punkty

Realizacja tematu:
B Bardzo przeciętna: 2 punkty
S Jest, wcale nieoczywista: 4 punkty

Błędy
Tu nie przyznaję żadnych punktów, albo przyznaję tekstom największą liczbę. Teksty są ogarnięte i tyle.

Warsztat
B Jest znakomity, ale daję tylko 4 punkty. Dlaczego? Na pewnym poziomie, ten osławiony warsztat literacki to nie tylko zgrabne klejenie zdań okrągłych, ale również kierowania fabułą jak kierowca bolidu F1. W tym tekście tego zabrakło.
S Jest średnio, bez wpadek i bez zachwytów. 2 punkty.

Subiektywne wrażenia
B Kiedy talent malarza scenek obyczajowych zostaje siłą zaprzęgnięty do tworzenia w najpodlejszym tworzywie fantastycznym, jakim jest fantasy, to możemy spodziewać się przerostu formy nad treścią. Podobnie jest w tym przypadku: cudna warsztatowa kołderka autora jest zbyt krótka do zakrycia mizernej historyjki. Z drugiej strony poraża konsekwencja: od pierwszego tekstu konkursowego autor podąża zaplanowaną ścieżką, zgrabnie przeskakuje gatunkowe przeszkody, i pomimo lekkiego potknięcia w półfinale, wychodzi już na ostatnią prostą. Dlatego 4 punkty.
S Rozumiem już świetny zamysł, rozumiem intencje, nie podziwiam wykonania, stąd tylko 2 punkty. W mojej opinii autorowi zabrakło doświadczenia, takiego literackiego cwaniactwa, pozwalającego wycisnąć pomysł jak cytrynkę.

Podsumowanie
B: 12 punktów
S: 12 punktów

Niech więc rozstrzygnie extra punkt, który przyznaję B za walory literackie.

Zwycięzca: B

WeryZacnyRecenzent7 pisze:Kategoria 1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność
Uzasadnienie: Świetne przejście z obyczajówek do lekkiej fantasy w stylu Coelho'wskim. Doskonałe.
Uzasadnienie: Niekończący się strumień pomysłów.

Uzasadnienie: Piekielna forma.

Kategoria 3. Błędy

Kategoria 4. Warsztat
Uzasadnienie: Mistrzostwo.
Uzasadnienie: Niesamowity progres jakościowy.

Uzasadnienie: Już się wypowiadałem na temat w odpowiednim temacie ;) - tylko powtórzę. Ucz mnie.
Uzasadnienie: Nie mogę nie dać 5, bo podoba mi się bardzo, choć nie tak bardzo jak B, niestety dla S. Ale oba zasługują na taką ocenę.

Za: wiesz za co Autorze.

Suma.
Tekst B: 26
Podsumowanie: Już nie mam słów na podsumowanie. Domieszka fantasy w tej historii, ciągnącej się przecież od pierwszej bitwy, wywołała dawno zapomniane emocje, jeszcze z czasów zaczytywania się Coelho. Być może - słyszałem taką opinię tutaj - to nie dla wszystkich komplement. Wierz mi szanowny Autorze, w mojej opinii to duże wyróżnienie. Ucz mnie! Proszę.
Podsumowanie: Wybacz mi drogi Autorze (dobrze wiesz, że ja wiem ktoś zacz :twisted:), że jednak wybrałem tekst B, jako ten lepszy. Twój to wulkan kreatywności, ale jeszcze nie masz takiej formy, stylu, warsztatu, czy co tam u diaska jest.

Przypominam sobie "Achaje" Ziemiańskiego i stopniowanie poziomów umiejętności w fechtunku - zależy kto takiego szkolił, gdzie i za ile: żołnierz, szlachcic, książę, zawodowiec, mistrz, szermierz natchniony. Jam to taki ktoś między żołnierzem, a księciem. Czasem piszę jak książę, ale częściej wale jak żołnierz na oślep, może przeżyję. Ty S jesteś zawodowcem (prawie, wydaj książkę), najmita do walk "honorowych", masz talent i pomysły, aleś jeszcze nie mistrz. B to mistrz. Powiedziałbym nawet, że szermierz (pióra) natchniony, ale nie zaryzykuję takiego stwierdzenia, choć w tej bitwie tak go odebrałem. Ktoś, kto jednym zdaniem robi coś takiego w głowie czytającego, że ów przepadnie, nim zdąży je przeczytać. Potem już tylko daje się ponieść dokądkolwiek autor zapragnie.

Gratuluję tekstów.

Wróć do „Rozegrane”