Rozmowy o pojedynkach i pytania

nasze pisarskie poTyczki. określOny temat, dwóch walczących i oPinie czytających. wygrywA tylko jeden!
PRZERWA od 25 II do 13 VIII 2018r. W dziale powyżej odbywa się w tym czasie specjalne wydarzenie, na które serdecznie zapraszamy.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator

Awatar użytkownika
Jason
Umysł pisarza
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » śr 12 lip 2017, 21:49

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ten pomysł jest również dobry, choć ja bym dopuszczał możliwość remisu, choćby tylko jednego.

Tradycje można zmieniać, tak właśnie następuje wzrost, a mało kto wie jak ugryźć ten system punktowy - jest trudny i nienaturalny.

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » śr 12 lip 2017, 21:51

Ale jak dasz remis w jednej z kategorii, to masz możliwość remisowego ocenienia obu tekstów, a ja kombinuję, aby jeden tekst MUSIAŁ wygrać :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Jason
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » śr 12 lip 2017, 22:02

Romek, nie da się. Nawet jak każdemu oceniającemu wyjdzie brak remisu, to dalej w ostatecznym rozrachunku punkty mogą się zniwelować.

Dla mnie ważniejsze jest by każdy oceniający obok znaczków +/-, oceny lepszy/gorszy w danej kategorii, uzasadnił też to paroma zdaniami komentarza.

ichigo ichie

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » śr 12 lip 2017, 22:21

W porządku, stwórzmy nową tradycję. Proszę o więcej wypowiedzi, pomysłów na system(y) ocen i uatrakcyjnienie działu.
Proponuję, żeby to do Wojowników ostatecznie należał wybór, z którego systemu (starego czy któregoś z wybranych nowych) chcą skorzystać w swoim pojedynku. Możliwe, że to nieco zepsuje nasz Ranking-pomnik, ale czasem trzeba coś poświęcić dla lepszej przyszłości. :)
Rankingi mogą na przykład być sezonowe (z jakimś uwzględnieniem różnej ilości walk). Możemy też osobno stworzyć Ligę Pisarskich Dam i Dżentelmenów /Ligę WeryfikatoriuM (tytuły robocze), w której zgłoszeni uczestnicy przez cały sezon (określony czas) będą się pojedynkować każdy z każdym i zbierać punkty (3 - wygrana, 1 - remis, 0 - przegrana).

Dopóki nie zostanie oficjalnie skorygowany Regulamin Pojedynków, kolejne bitwy oczywiście są ogłaszane ciągle wg istniejących zasad.
Trafiliście akurat w moment, kiedy ostatnio o tym myślałem podczas oceniania.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Bartosh16 » czw 13 lip 2017, 11:30

Dawniej dżentelmeni ustalali - gdzie, kiedy, jak, wybierali sekundantów. Jedni chcieli walczyć samopałami, inni bronią białą. Jedni do pierwszej czy drugiej krwi, drudzy do poddania, trzeci na śmierć i życie. Ze swojej strony myślę, że zasady organizacji pojedynku winny znaleźć się w gestii wojowników.

Przy czym system oceniania również winien być opcją. Ktoś może chcieć klasycznego systemu z punktami, inny ankietę, który tekst zwyczajnie podoba się bardziej, jeszcze inny plusy i minusy.

Obraźcie się, ale mnie np. drażni wychodzenie oceniających ze schematu. To tak jakby na wybory przyszedł obywatel i zakomenderował, że nie będzie oceniał na karcie, tylko poprzez podniesienie ręki, nogi oraz odśpiewanie peanu. Jako oceniający masz skalę od 0 do 20, dajże jakiś punkt albo wcale. Uczestnik nie tylko żąda satysfakcji ze zwycięstwa, ale też opinii, czy tekst przypadł do gustu, i ewentualnych sugestii co do jego ulepszenia. Z ostatniej bitwy z Godem wyciągnąłem bardzo wiele, dziękuję wam wszystkim. Jednakże jeśli ustalone są konkretne zasady, błagam, stosujcie się. Przełamujcie schematy w twórczości, nie tutaj.

Komentarz do tekstu dowolny, ale nieobowiązkowy. Może ktoś będzie do tego stopnia zdegustowany, że nie zechce się wypowiedzieć? Albo tak zachwycony, że zbraknie słów?

PS. Muszę wyeliminować "że" ze słownika -,-

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Aktegev
Dusza pisarza

Postautor: Aktegev » czw 13 lip 2017, 11:47

Jestem za tym, żeby był jeden system oceniania, niekoniecznie tak rozbudowany, jak obecnie.

Bartosh16 pisze:Source of the post Obraźcie się, ale mnie np. drażni wychodzenie oceniających ze schematu.

A z powyższym się zgadzam. Jeśli walczący przestrzegają zasad pojedynku (temat, limit znaków, termin) to i komentujący powinni się trzymać obecnych reguł oceniania.

"Kiedy autor powiada, że pracował w porywie natchnienia, kłamie." Umberto Eco

Miłek z Czarnego Lasu /film/

Awatar użytkownika
Godhand
Junior Admin
Junior Admin

Postautor: Godhand » czw 13 lip 2017, 11:53

Aktegev pisze:Source of the post Jestem za tym, żeby był jeden system oceniania, niekoniecznie tak rozbudowany, jak obecnie.

Racja.
Wybór rodzaju oceny zrobi niepotrzebne zamieszanie.
Mnie najbardziej pasuje koncepcja podobna do tego, co proponuje Romek.

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Rubia
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Rubia » czw 13 lip 2017, 12:07

Bartosh16, ja nie jestem zwolenniczką oceniania bitew w systemie punktacji, w jego obecnej formie. Skala 0-20 jest niefunkcjonalna, nie na darmo takie zwykłe, szkolne oceny zawierają się pomiędzy 1-6 albo i mniej. O ile najłatwiej uchwycić skrajności, o tyle różnica pomiędzy 12 a 16 jest, w gruncie rzeczy, iluzoryczna. Trochę lepiej, trochę gorzej. Ale, po podsumowaniu całej punktacji, ta różnica może stać się bardzo wyraźna, podczas gdy w subiektywnym odczuciu czytających ona nadal mieści się w przedziale "trochę". Jak ktoś zobaczy, że przeciwnik wyprzedził go o 30 punktów - świat się kończy, podczas gdy to może być efekt prostego "uzbierało się" (zwłaszcza jeśli ocenia spora grupa osób), a konkurencyjne opowiadanie wcale nie jest o klasę lepsze.

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Aktegev
Dusza pisarza

Postautor: Aktegev » czw 13 lip 2017, 12:17

Rubia pisze:Source of the post Skala 0-20 jest niefunkcjonalna, nie na darmo takie zwykłe, szkolne oceny zawierają się pomiędzy 1-6 albo i mniej.

Szkolna skala rzeczywiście lepsza. Plus mniej kategorii niż teraz.

"Kiedy autor powiada, że pracował w porywie natchnienia, kłamie." Umberto Eco

Miłek z Czarnego Lasu /film/

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » czw 13 lip 2017, 12:30

Najprostsze rozwiązanie niepsujące rankingu: podzielenie skali na pół.
Pomysł – max 10 punktów. (ogólny pomysł na rozwinięcie tematu, opisanie świata itd.)
Styl - max 10 punktów.
Realizacja tematu - max 5 punktów.
Schematyczność - max 5 punktów. (im więcej punktów, tym mniejsze chodzenie utartymi ścieżkami)
Błędy – max 10 punktów. (ort, gram, styl oraz językowe – im więcej punktów, tym mniej błędów)
Ogólnie - max 10 punktów. (wrażenia ogólne, przesłanie, wartości, itp.)
Ocena końcowa (punkty razem): max 50 (podliczone punkty)

Awatar użytkownika
Wolha.Redna
Pisarz pokoleń

Postautor: Wolha.Redna » ndz 16 lip 2017, 14:19

Jest nowa bitwa, tym razem muzyczna. Zapraszam do wymyślania kryteriów oceny :)

"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, aby im okazać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi". Pratchett

"Dłubanie w źle wysmażonym kotlecie jest mało rozwojowe" by Rumcajs

Awatar użytkownika
Godhand
Junior Admin
Junior Admin

Postautor: Godhand » czw 27 lip 2017, 09:08

Wnioskuję o usunięcie z systemu oceniania kategorii "schematyczność" oraz "realizacja tematu" i zastąpienia ich kategorią "kreatywność", odnoszącą się do obu powyższych.

G.

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Jason
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » czw 27 lip 2017, 10:17

W ogóle przerobienie kategorii by pomogło, bo jak odróżnić "pomysł" od "schematyczności"?

Do tego samo zmniejszenie skali mi np nie pomaga. Gdy widzę kategorię "pomysł", to mam w głowie trzy oceny: fajny/średni/kiepski. Ew można dorzucić na końcach skali: całkiem-do-kitu/lepszego-bym-nie-wymyślił-szacun.

Stary system nie jest jest intuicyjny, ciężko przełożyć ocenę różnych aspektów testu na punkty, do tego brakuje mu dynamiki. Jedyne co oferuje to iluzję obiektywizmu, bo jest dużo cyferek.
Jak już zmieniać to imo od podstaw, mając na uwadze oceniających i obiekt oceniania, a nie bawić się skalą ;)

Weźmy powyższe oceny, dajmy im punktację od +2, przez zero, do -2. Do tego 5 łatwych do ogarnięcia kategorii (błędy/styl/kreatywność/ogólne wrażenia/coś jeszcze?) i już mamy ogólny wynik od +10 do -10. Tabelka z ocenami do przekopiowania i wpisania cyferek, komenatrzy, obowiązkowo taka sama skala w każdej kategorii, by nie trzeba było tłumaczyć takich rzeczy jak:
Schematyczność - max 10 punktów. (im więcej punktów, tym mniejsze chodzenie utartymi ścieżkami)
Błędy - max 20 punktów. (ort, gram, styl oraz językowe; im więcej punktów, tym mniej błędów)

Albo jeszcze jakiś inny system, byle tylko był prosty do zrozumienia i zastosowania :)

P.S. Lubię cyferki ;)

ichigo ichie

Awatar użytkownika
Jason
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » czw 21 wrz 2017, 09:25

Tak tylko przypomnę wątek. Bitwy dalej oceniamy tak samo?

ichigo ichie

Awatar użytkownika
Godhand
Junior Admin
Junior Admin

Postautor: Godhand » czw 21 wrz 2017, 09:47

To ja ponawiam wniosek złożony dwa wpisy wyżej :)

G.

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » czw 21 wrz 2017, 09:57

Godhand pisze:Source of the post Wnioskuję o usunięcie z systemu oceniania kategorii "schematyczność" oraz "realizacja tematu" i zastąpienia ich kategorią "kreatywność", odnoszącą się do obu powyższych.

w sumie - racja

Added in 1 minute 6 seconds:
ino trzeba dopracować szczegółową skalę

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Wróć do „Bitwy literackie”