Rozmowy o pojedynkach i pytania

Nasze pisarskie potyczki. Określony temat, dwóch walczących i opinie czytających. Wygrywa tylko jeden!

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » pt 23 lut 2018, 12:37

Ostatni post z poprzedniej strony:

Wolha.Redna, na sb wspomniałem, że nie gra mi czas w twoim bitewniaku, bo czasem się cofa sam z siebie, a kiedy indziej nie można cofnąć koła czasu, nie wiadomo co odnosi się do świata martwych, a co do żywych i jak.

Inne rzeczy które mi nie pasowały to:

- jednym z głównych założeń było to, że w świecie umarłych czas nie ma znaczenia, więc jest połączenie z teraźniejszością śmierci i przyszłością świata żywych. Jeśli dobrze zauważyłem, to przeszłość nie jest wspomniana przez przewodnika, który wprowadza nas w reguły rządzące tą historią. Mamy więc czas, ale z nieznanego powodu bohaterka obserwuje inne wersje siebie, zamiast realnych osób. Mieszają się więc dwa porządki: "jak różnie ludzie zostali obdarowani przez los" i "co by było gdyby".

- mandarynki. Jest ich dziewięć, są prezentem od żyjących krewnych dla zmarłej i mają moc, którą bohaterka może wykorzystać w potrzebie - dotąd wszystko jest super, choć ta liczba jest trochę za duża, jak na tak krótką opowieść i trudno ją śledzić. Nie wiadomo dlaczego bohaterka dostała ich akurat dziewięć - trzeba przyjąć, że z jakiegoś powodu, mimo że czas nie ma znaczenia, reguły rządzące światem uznały, że Gaja przestanie je otrzymywać co roku od babci, gdy ich liczba osiągnie liczbę rozpoczętych lat życia Gai do chwili śmierci. Dziwne, ale można przełknąć. Gorzej, że potem bohaterka traci wszystkie mandarynki w wyniku... oburzenia wywołanego nieporozumieniem. Nie ma to związku z nauką moralną, albo pokazaniem konsekwencji właściwych i niewłaściwych czynów. Ale na tym nie koniec, bo mimo utraty prezentu został jej w dłoni kawałek i ten kawałek starcza by kilka razy ją uleczyć lub zmienić otoczenie. Okazuje się, że liczba mandarynek, ich utrata i sposób wykorzystania nie ma najmniejszego znaczenia, bo i tak zawsze jest ich wystarczająco dużo, co przeczy ustalonej na początku konwencji:
"Te owoce będą ci potrzebne w drodze. Gdy poczujesz się słaba lub gdy będziesz ranna, zjedz mandarynkę. Ale pamiętaj, żeby gospodarować nimi oszczędnie. Czeka cię długa droga."

- utwór został odebrany jako opis drogi kobiety i próba udzielenia odpowiedzi, a nie chęć stawiania pytań i to przez kilku oceniających, w tym mnie. Coś nie zagrało już na poziomie koncepcyjnym. Od siebie jedynie mogę wskazać, że konwencja bajki jest potężna i choć nie trzeba ślepo wpasowywać się w jej schematy, to należy dokładnie wiedzieć co i jak i dlaczego się zmienia, by stworzyć spójną, równie mocną opowieść.

Niemniej ten tekst był krokiem we właściwym kierunku, trochę niepewnym , ale dobrym, co widać po innych ocenach :)

O tekście Isabel już się wypowiadałem na sb - tu głównie zawiniło wciśnięcie zbyt wielu silnych emocji w krótką formę. Romek to dobrze ujął: "za dużo tragizmu w tragizmie.". Taka opowieść potrzebuje więcej czasu i paru niepretekstowych wątków pobocznych.

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
Kruger
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Kruger » pn 10 wrz 2018, 12:50

Kurczę, to był dobry pomysł - zdecydować się na bitwę. Szukanie informacji, obmyślanie fabuły, pisanie i na koniec poprawianie i cięcie pod limit - to mi dało niesamowitego kopa. Emocje, ekscytacja, ale mi tego brakowało. Chyba dzięki TOPA się uruchomiłem.

Nawiasem mówiąc, uwielbiam te krótkie formy. Fajnie się było bawić w spodenki na forum SFFIH ale tak samo fajnie jest tutaj. Trochę pożałowałem, że zaproponowałem 5 k a nie trochę więcej, bo mnie historia trochę grubsza wyszła. Ale z drugiej strony, szukanie w tekście co można usunąć, co jest niepotrzebne, co można zastąpić - to też jest niezłe ćwiczenie.

Awatar użytkownika
Juliahof
Debiutant
Debiutant

Postautor: Juliahof » pn 10 wrz 2018, 18:54

Kruger, też mam takie odczucie:-))
U Ciebie będą kapelusze męskie, damskie czy mieszane? (tak z ciekawości)

Awatar użytkownika
Kruger
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Kruger » wt 11 wrz 2018, 10:43

Juliahof pisze:Source of the post U Ciebie będą kapelusze męskie, damskie czy mieszane? (tak z ciekawości)

Odpowiadając mogę zniweczyć naszą anonimowość podczas oceniania tekstów, więc nie odpowiem.

Awatar użytkownika
Juliahof
Debiutant
Debiutant

Postautor: Juliahof » wt 11 wrz 2018, 12:34

Kruger, racja, nie pomyślałam o tym:-))

Awatar użytkownika
Kruger
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Kruger » czw 20 wrz 2018, 15:58

Taka sprawa.
Szykuje się bitwa. Na dwa baty... znaczy tego, miecze. Przeciwnicy piszą tekst. Potem biorą tekst przeciwnika i piszą drugi tekst w nawiązaniu do niego
Zastanawialiśmy się z Bartoshem jak ugryźć ocenę i doszliśmy do wniosku, że normalna jak z TOPA, ocena obu tekstów na raz i szlus, ale z dodatkowym elementem uwzględniającym ocenę jakości nawiązania do tekstu przeciwnika.
Czy możemy indywidualnie na ten raz/typ pojedynku dorzucić 6 kategorię: Pomysł i realizacja nawiązania do tekstu przeciwnika?

Wróć do „Bitwy literackie”