Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Napisany dramat... i co dalej?

Piszesz scenariusze? Pochwal się nimi w tym dziale

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Vlinder
Zarodek pisarza
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Napisany dramat... i co dalej?

Postautor: Vlinder » wt 05 lip 2011, 22:06

Przepraszam, jeśli taki temat istnieje (znalazłem podobny, ale tylko o scenariuszach...) - przejrzałem forum i czegoś o tym nie znalazłem.

Zaciekawiłem się sprawą, bo sam teraz piszę dramat. Nie mówię, ze chciałbym wydać, ale zainteresowała mnie pewna kwestia.

Załóżmy, że jest sobie pan X. Nie wysyłał opowiadań do czasopism, nie ma książek na koncie. Uwielbia teatr, ale nie zna osobiście żadnego reżysera, aktora, dyrektora, słowem - nikogo z tego światka.
Pan X postanowił napisać dramat. I udało mu się to. On zadowolony, rodzina zachwycona, znajomi zachwyceni. Szkoda więc, żeby to gniło w szufladzie.
I co teraz?
Sporo (prawie wszystkie?; większość?) wydawnictw informuje na swoich stronach, że dramatów nie przyjmują. Te, które takie utwory wydają, raczej nie są zainteresowane - albo zajmują się klasyką, albo mają już grono autorów.
Pan X ma szukać dalej wydawnictwa i debiutować dramatem? Wydaje się trudne do zrealizowania.
Zatem może, jeśli uparł się najpierw na wydanie, przedtem zadebiutować powieścią, jakieś opowiadania etc., a kiedy nazwisko będzie kojarzone - dopiero wystartować z dramatem?

Albo niekoniecznie panu X musiało zależeć na uprzednim wydaniu. Zatem stwierdził - jak moje dzieło pojawi się na scenie, to nie powinno być problemu.
Zatem powinien poczekać na konkurs?
Pójść do najbliższego teatru, wręczyć maszynopis i prosić na kolanach?

Wiem, że dużo pytań, może nawet za dużo, ale ciekawią mnie odpowiedzi. :)

Awatar użytkownika
MaciejŚlużyński
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Postautor: MaciejŚlużyński » wt 05 lip 2011, 22:25

A daj chociaż jedną wskazówkę... Z jakiego miasta jesteś?

Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
Wydawnictwo Sumptibus
Oficyna wydawnicza RW2010

Awatar użytkownika
Vlinder
Zarodek pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Vlinder » wt 05 lip 2011, 22:34

maciejslu pisze:A daj chociaż jedną wskazówkę... Z jakiego miasta jesteś?

Kielce.

Ale nie chodzi konkretnie o mnie, rzeczy na poziomie debiutu raczej nie piszę, chociaż staram się do tego dążyć :)

Awatar użytkownika
MaciejŚlużyński
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Postautor: MaciejŚlużyński » wt 05 lip 2011, 22:48

Pytam dlatego, że najprościej chyba byłoby - jeśli to jest dramat sceniczny i Autorowi zależy na jego wystawieniu, a nie na wydaniu drukiem lub w innej formie - udać się do teatru w którym ma się znajomości jakieś i pogadać z kimś mądrym, pokazać mu tekst, fragment lub konspekt, spytać, czy i kogo dalej można tym zainteresować...

Awatar użytkownika
tkp7
Kmiotek

Postautor: tkp7 » czw 11 sie 2011, 22:39

można wysłać go na konkurs http://www.inspiruj.org/news.php

Wróć do „Scenariusze filmowe i teatralne”