Obrazek

Polecam uwadze

Piszesz scenariusze? Pochwal się nimi w tym dziale

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 1

Polecam uwadze

Postautor: Andrzej Pilipiuk » ndz 05 sty 2020, 23:14

Film zrealizowany przez stowarzyszenie "Pokolenie".
(przy mojej skromnej pomocy).

"Operacja ząb tygrysa"

jeśli zechcecie poświęcić 15 minut żeby wydatnie poprawić sobie humor...

https://www.youtube.com/watch?v=654cQaiZtcw

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zasłużony
Zasłużony
OSTRZEŻENIA: 0

Polecam uwadze

Postautor: Gorgiasz » pn 06 sty 2020, 14:18

Obejrzałem. Mam mieszane czucia. Sam pomysł ciekawy, ale wyalienowany z większej, rozbudowanej rzeczywistości, prezentuje się trochę naiwnie. W sierpniu zdobywamy surowce do produkcji bomby atomowej, a 23 września puszczamy ją na Berlin? Przecież produkcja wymaga czasu, zaplecza technicznego, technologicznego, laboratoriów, maszyn, naukowców. Sam Heisenberg bez zaplecza jest bezradny. Zresztą jego przejście na stronę polską, jest – delikatnie mówiąc – mało wiarygodne. Rozumiem, alternatywna rzeczywistość, ale jednak wypadałoby to uzasadnić. Być może jest to w Twoim tekście, ale takie hasłowe uproszczenia w filmie trochę rażą.
Sam film jest też nazbyt statyczny, pozbawiony emocji, napięcia, grozy. Mam jednak nadzieję, że powstaną kolejne i będzie co oglądać.

Awatar użytkownika
Applebaby
Zarodek pisarza

Polecam uwadze

Postautor: Applebaby » pn 06 sty 2020, 16:05

Podobnie jak mój poprzednik, ja także zobaczyłem. Osobiście nie kupiłem tego w ogóle. Rozumiem, historia alternatywna, leczy tutaj autorzy popuścili bardzo wodzę fantazji. Pomijam fakt stworzenia bomby atomowej w czasie krótszym niż miesiąc i sposobu jej użycia( bo niby czym mieliśmy ją zrzucić na Berlin, na latających dywanach?)
Nie pasuje mi tutaj wiele. Choćby polska akcja dywersyjna siedem dni przed (faktycznym) rozpoczęciem działań zbrojnych. Z tego co pamiętam, Polacy wiedząc, że wojna to kwestia czasu, nie wychylali nosa aby nie dać Niemcom pretekstu do ataku.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Polecam uwadze

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pn 06 sty 2020, 18:01

Generalnie macie rację - problem że widzicie tylko wycinek większej całości.
(nasz problem oczywiście a nie Wasz). :P

To film który towarzyszył festiwalowi historii alternatywnej.
poniekąd reklamowy dla "podręcznika" i samego festiwalu.

Szerzej sprawa opisana jest tu:
https://www.facebook.com/alterhist/phot ... =1&theater

Zasadniczo w tym świecie program atomowy w Polsce rozwijał się od końca lat 20-tych. Wiosną 1939 roku przeprowadzono pierwsze testy w sztolniach Gór Świętokrzyskich. Bomby generalnie mieli już obcykane - kłopot sprawiała koncepcja zapalnika. Tu pomógł Heisenberg.
Wojnę przegrywaliśmy jak w naszym świecie - marszałek Biernacki zażądał za wszelką cenę utrzymania linii Wisły do 20 września.
W Lublinie mieliśmy 4 samoloty Junkers (prezent od Węgrów) - z oznaczeniami luftwafe - nimi przesyłki poleciały do adresata... :twisted:

Awatar użytkownika
Applebaby
Zarodek pisarza

Polecam uwadze

Postautor: Applebaby » pn 06 sty 2020, 18:19

Zasadniczo w tym świecie program atomowy w Polsce rozwijał się od końca lat 20-tych.

Tak! Tej informacji zabrakło. Dodatkowe 10 minut na przybliżenie historii lat wcześniejszych, rozwiało by wiele niejasności.

Jak myślicie? Miejsce na wprowadzenie historii alternatywnej, widzę w miejscach gdzie historia, już ta prawdziwa, mogłaby potoczyć się w dwie różne strony. Wydaje mi się, że wtedy dużo łatwiej potrafimy zaakceptować zmienioną historie. Przykładowo:
Polska od końca lat 20- tych prowadząca badania nad bronią atomową? - Mnie nie przekonuje. Inaczej musiała by się potoczyć pierwsza wojna światowa. Ba, może nawet nie mogło by dojść do rozbiorów.
Historia świata, w której bohatersko broniące się wojsko polskie, tym razem wspierane przez ,,przyjaciół,, odpiera atak wroga? - To już brzmi bardziej prawdopodobne, a jeżeli nie, to zmieniając w taki sposób rzeczywistość, zmieniamy tylko wąski fragment historii.

Awatar użytkownika
AndrzejQ
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Polecam uwadze

Postautor: AndrzejQ » wt 07 sty 2020, 18:55

Fajny film, szkoda że taki krótki, bo chętnie zobaczyłbym cały serial. Zastanawiam się, ile ważyła "Chuda Maria"? Bo te pierwsze amerykańskie bomby miały masę, zdaję się, około 4 ton. Za cholerę nie było w 39 roku technicznych możliwości, żeby to cudo dostarczyć nad Berlin. A szkoda! :) Węgrzy rzeczywiście dysponowali wtedy bombowcami Junkers 86, ale przenosiły one do 1000 kg bomb. Nawet późniejszy Ju-88 nie dałby rady. Rajd ciężarówką skradzioną SS? Plus za pomysł i że się wam chciało coś zrobić. Oskar dla aktora grającego Heisenberga (świetny niemiecki). Uwagę zwraca również starszy pan, jakby stworzony do roli Jakuba W. Ale to już zupełnie inna bajka :)

Pamiętaj: kiedy ludzie mówią ci, że coś jest źle lub nie działa na nich, prawie zawsze mają rację.Natomiast kiedy mówią ci, co dokładnie nie działa, i radzą, jak to naprawić, prawie zawsze się mylą.
Neil R. Gaiman

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Polecam uwadze

Postautor: Andrzej Pilipiuk » czw 09 sty 2020, 01:16

prof Heisenberga grał prawdziwy Niemiec :P

co do masy bomby - ciekawy problem.
masa krytyczna pierwiastków rozszczepialnych nie jest szczególnie duża. dowcip w "odpaleniu" - tj. żeby nie było tzw. wybuchu cieplnego tylko żeby reakcja objęła choć część ładunku. (z tego co pamiętam w Hiroszimie detonowało kilkanaście procent)

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Polecam uwadze

Postautor: Misieq79 » czw 09 sty 2020, 09:58

Little Boy był faktycznie prosty jak konstrukcja cepa, natomiast wymagał przemysłowych ilości rudy uranowej (ponad tysiąc ton, sprowadzoną głównie z Konga oraz podpieprzoną Niemcom) i w cholerę czasu na wzbogacanie (uparli się na separację elektromagnetyczną). Dlatego też mieli materiału na JEDNĄ bombę (Trinity i Fat Man były bombami plutonowymi typu implozyjnego)
No i cztery tony to cztery tony, nawet na lot 640km w jedną stronę. Od Ju-86 już lepszy byłby wykastrowany Łoś i nocna misja.

No i szczególik, kopalnię Guido zamknęli w 1928 i specjalnie uranu tam nie było. OK, w węglu kamiennym zawsze są ślady uranu i toru, ale nie na tyle żeby produkować z tego broń. A do Jachymova czy Schmiedebergu ciut daleko i nie ma tuneli.
A Uniwersalny Wzbogacator firmy Bestattunggesselschaft AS Beuthen szczerze mnie ubawił.

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar
Dupczysław Czepialski herbu orka na ugorze

Wróć do „Scenariusze filmowe i teatralne”