Scenariusz do gry

Piszesz scenariusze? Pochwal się nimi w tym dziale

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Cedrik
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Scenariusz do gry

Postautor: Cedrik » pn 27 lut 2017, 18:54

Trochę nie w temacie... i trochę w temacie.

Jak wyglądają scenariusze do gier? Dokładnie tak jak filmowe? Nie przypuszczam, chociaż podobieństwo pewnie jest duże. Chodzi mi o technikalia - sam wygląd, sposób zapisu. Znalazłem trochę w Internecie przykładów, ale zawsze były to przykłady w obcym języku (angielski) - stąd nie jestem pewien, czy w naszym kraju jest dokładnie tak samo, jak tam - no i były to scenariusze ćwiczebne - wymyślone na rzecz artykułów (dosyć ciekawych) o pisaniu takich rzeczy.

Pisanie to życie a życie to zabawa

Awatar użytkownika
logitech
Szkolny pisarzyna

Scenariusz do gry

Postautor: logitech » pt 24 mar 2017, 23:18

Nie wydaje mi się, żeby pisało się je tak jak do filmu. Na pewno logline / treatment / synopsis wyglądają tak samo, bo to po prostu kilka zdań albo kilka stron opisujących po kolei wydarzenia, głównych bohaterów, świat przedstawiony etc. (zresztą jako część najzwyklejszego game design document). Natomiast co do scenariusza to... jak autorowi albo firmie wygodnie. Przy współpracy dobrym wyborem może być np. google apps (nie spotkałem się nigdy z używaniem np. celtx), potem i tak wszystkie teksty trzeba przekleić do lockitów dla tłumaczy i zwykle wszystko zaczyna się i kończy na spreadsheetach/excelu. Zresztą jak już będziesz pracował w branżuni to Ci powiedzą czego używają (może to być też jakiś wewnętrzny tool do którego wklepuje się teksty). Poza tym, ogólnie, staramy się inspirować zachodem, bo tam branża filmowa / branża gier to przemysł i mają już wypracowane normy (nie ma sensu wyważać otwartych drzwi).

Awatar użytkownika
Grandel
Umysł pisarza
OSTRZEŻENIA: 3
Kontaktowanie:

Scenariusz do gry

Postautor: Grandel » sob 25 mar 2017, 01:04

Czasem bardziej rozbudowany niźli niejeden scenariusz filmowy, dialogi, muzyka, skrypty txt , to wszystko składa się na scenariusz, nad tym pracują ludzie w zespołach, zerknij na nexusmods tam często zespoły moderskie szukają beta pomocy przy tłumaczeniu, lub rozwinięciu scenarjusza.

Nie ma rzeczy bar­dziej niewiary­god­nej od rzeczywistości.

Awatar użytkownika
Linandil
Zarodek pisarza
OSTRZEŻENIA: 1

Scenariusz do gry

Postautor: Linandil » śr 21 mar 2018, 19:30

Raczej inaczej wygląda scenariusz filmowy od scenariuszu do gry

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Scenariusz do gry

Postautor: Bartosh16 » czw 22 mar 2018, 13:39

Linandil pisze:Source of the post Raczej inaczej wygląda scenariusz filmowy od scenariuszu do gry

Czyli jak?

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Linandil
Zarodek pisarza
OSTRZEŻENIA: 1

Scenariusz do gry

Postautor: Linandil » czw 22 mar 2018, 20:21

W scenariuszu filmowym są np. opisy przemyśleń i odczuć bohatera. W grze tego nie ma. Podobne będą aspekty związane z opisem miejsc, ubiór postaci itp. W grze morze być kilka scenariuszy, co się stanie gdy bohater wybierze opcję A, a co jak wybierze opcję B itd...

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Scenariusz do gry

Postautor: Romecki » czw 22 mar 2018, 20:22

Chyba prawdziwego scenariusza filmowego nie widziałaś :) tam nie ma miejsca na przemyślenia bohatera, wszystko trzeba _pokazać_.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Alicja Minicka
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Scenariusz do gry

Postautor: Alicja Minicka » czw 22 mar 2018, 20:30

Z czasem będzie na nie większy popyt niż na tradycyjną literaturę.

Awatar użytkownika
Eldil
Akcelerator
Akcelerator

Scenariusz do gry

Postautor: Eldil » czw 22 mar 2018, 20:47

Romek Pawlak pisze:Source of the post Chyba prawdziwego scenariusza filmowego nie widziałaś :) tam nie ma miejsca na przemyślenia bohatera

To się liczy? :lol:
https://youtu.be/AYTJCdhSVbs

System crash down. Out of order.

System crash down. Out of order.

Awatar użytkownika
Immo
Dusza pisarza
Kontaktowanie:

Scenariusz do gry

Postautor: Immo » ndz 01 kwie 2018, 21:23

Napisałem "scenariusze" do czterech gier, ale żaden nie był ortodoksyjny; zamiast scenariusza filmowego rodziły się opisy wydarzeń, plus punktowe rozpiski konkretnych zadań do zrealizowania. Oraz dialogi, od razu w tabelkach. Nigdy nie powstawał wielki scenariusz ze szczegółową rozpiską scen, dialogów i opcji, ale też żadna z tych gier nie dawała przesadnie dużego pola manewrów, jak robią to wielkie produkcje RPG.

Z innej beczki - jeśli chcesz to robić zarobkowo, to tylko na zlecenia lub w wielkich firmach (choć polecam tylko tę pierwszą opcję). Zabrałem się za to myśląc, że pomoże mi to się wypromować jako pisarzowi, a zamiast tego zeżarło czas i energię, które mogłem poświęcić na swój "cel nadrzędny", czyli pisanie literatury.

"Nie wszystko co się liczy da się policzyć, zaś nie wszystko co da się policzyć, liczy się."
A. Einstein
-
"Och, jak zawiłą sieć ci tkają, którzy nowe słowo stworzyć się starają!"
J.R.R Tolkien
-
"Gdy stałem się mężczyzną, porzuciłem rzeczy dziecinne, takie jak strach przed dziecinnością i chęć bycia bardzo dorosłym."
C.S. Lewis

Wróć do „Scenariusze filmowe i teatralne”