Obrazek
    :arrow: Zasady konkursu 18+

• duży słoik miodu porzeczkowego do wygrania!
  • na opowiadania z wątkiem erotycznym czekamy do 22 sierpnia

Najmilsze książkowe zaskoczenie

O wszystkim co z literaturą związane.

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
MargotNoir
Dusza pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: MargotNoir » śr 17 cze 2020, 14:08

Jak się książki kupuje, każdy widzi.
Gdy ma się wydać ciężką krwawicę, człowiek się zastanawia, czyta opisy na okładkach, szuka zaufanych wydawnictw i autorów. Niespodzianki się zdarzają, ale zazwyczaj leżą niejako w granicach błędu metody.

Są jednak inne sposoby zdobywania książek - śmietnik, grupy wymianowe, supermarketowe kosze "złotówka za sztukę", zakamarki starych mieszkań - a wtedy czasami sięgamy po coś, po czym niespodziewany się kompletnie nic. Ot, z czystej ciekawości.

I czasem okazuje się, że wykopaliśmy perełkę.

Dla mnie takim znaleziskiem ostatnio okazała się trylogia Ślepych Ptaków Soucka.
Sądząc po okładce - absurdalnie kretyńskie SF.
W okładce - rzeczywiście absurdalnie kretyńskie SF, ale napisane tak uroczo, lekko i zabawnie, a do tego tak przesycone owocami researchu zgrabnie wplecionymi w narrację, że trudno się oderwać o nie dać się ponieść iluzji.

Z innych ciekawostek:
"Ogród wieczornych mgieł" znaleziony na śmietniku.
"Chłopiec z Birmy" dorzucony z głupa do internetowego zamówienia na coś innego.
"Na Bałkanach bez zmian" z koszyka za pisiont groszy w Carrefourze - napisane zresztą ujmująco koszmarnym stylem, więc sama nie wiem, czy zaklasyfikować tę książkę jako guilty pleasure czy jako pozytywnie zaskakujące znalezisko, ale jak to mówią nieważne, czy uśmiech, czy szczękościsk, ważne, że szczery.

A Was jakie książki najbardziej pozytywnie zaskoczyły?

Awatar użytkownika
Thana
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Thana » śr 17 cze 2020, 14:10

Mirosław Żuławski "Opowieści mojej żony". Wygarnęłam na jakiejś wyprzedaży czy innym jarmarku i okazało się przesympatyczne.

Oczywiście nieunikniona metafora, węgorz lub gwiazda, oczywiście czepianie się obrazu, oczywiście fikcja ergo spokój bibliotek i foteli; cóż chcesz, inaczej nie można zostać maharadżą Dżajpur, ławicą węgorzy, człowiekiem wznoszącym twarz ku przepastnej rudowłosej nocy.
Julio Cortázar: Proza z obserwatorium

Ryju malowany spróbuj nazwać nienazwane - Lech Janerka

Awatar użytkownika
Eldil
Umysł pisarza

Postautor: Eldil » śr 17 cze 2020, 14:42

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
"Kroniki Narnijskie". 3 pierwsze tomy kupione zupełnie przypadkowo, naciągnąłem śp. Wujka przy okazji zupełnie innych zakupów. Nie miałem żadnej wiedzy, co to takiego, chyba sprzedawca polecił, jako książki dobre dla dziecka. O, jak to się czytało, jak się czekało na kolejne tomy... :<3<3:

A ze znalezisk:
Było tego sporo - znosiłem do domu książki ze skupu makulatury, zbierałem z trawników (i chyba z koszy też :D ) puste losy z "loterii książkowej" - pamiętacie ją? Wiedzieliście, że za 5 pustych losów można było dostać książkę lub płytę? Ja wiedziałem :D Książek nie pamiętam, kojarzę tylko dużą winylową płytę Gąssowskiego z piosenkami Presleya. obrazek
Książki ratowane ze strychów, piwnic, wyłudzane od znajomych... :D Dziś już ich nie pamiętam, utkwił tylko 1 tytuł - ze stosu makulatury w mojej podstawówce uratowałem książeczkę "Przygody Filonka bez ogonka" - o kotku którego nikt nie chciał, bo był "uszkodzony". Tej książeczki też nikt nie chciał, bo miała udarty róg okładki... :)
obrazek

„Patrzyłem na Twoje lektury i byłem zdumiony, jaka przepaść dzieli je od Twoich shortów w Zamku i miniatur. Jeśli zechciałbyś przyjąć sugestię, to lepiej idź w kierunku tego, co piszesz, niż tego, co masz na półeczce z ulubionymi nad tapczanem.” L.P. 04.07.2020

- Uśmiecham się :)
- Tak właśnie należy zasypiać. Uśmiechnięte sny wędrują do uśmiechniętych dzieci :)

Awatar użytkownika
Adrianna
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Adrianna » śr 17 cze 2020, 14:47

Antoni Kroh "Sklep potrzeb kulturalnych (po remoncie)" - zgarnięte z puli niechcianych prezentów świątecznych u mnie w firmie. Złapane na zasadzie "o, góral na okładce, to jakoś pewnie ujdzie". Świetna książka o Podhalu - czyta się jak beletrystyka (pełna anegdot i humoru), choć jest napakowana wiedzą.

Powiadają, że taki nie nazwany świat z morzem zamiast nieba nie może istnieć. Jakże się mylą ci, którzy tak gadają. Niechaj tylko wyobrażą sobie nieskończoność, a reszta będzie prosta.
R. Zelazny "Stwory światła i ciemności"

Teksty na portalu Esensja | Przeciętni | Dziennik błędów | Roztańczony

Blog literacko-górski: "Piszę o górach"

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Misieq79 » śr 17 cze 2020, 14:56

Paweł Potoroczyn "Ludzka rzecz". Już nie pamiętam co mnie skłoniło do brzęknięcia kiesą, niewykluczone że szybki rzut oka na pierwsze strony. Historia pewnej wioski w czasie IIWŚ - łącznie z "przed", "po" i "dookoła". Napisana z fantastyczną gawędziarską swadą. I w paru miejscach waląca po łbie.

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar
Dupczysław Czepialski herbu orka na ugorze

Awatar użytkownika
Eldil
Umysł pisarza

Postautor: Eldil » śr 17 cze 2020, 15:27

Wpisałem wyżej same znaleziska z dzieciństwa, podzielę się i bardziej współczesnym. Jak miałem jechać na Wschód, poszedłem po jakąś książkę na podróż. Oko zawiesiło się na "Chorągwi Michała Archanioła".
obrazek
Na okładce komandos - już jest nadzieja miłego odpoczynku przy lekturze :) Przekartkowałem - coś o Rosji, KGBistach - jak raz dla mnie :)

Kupiłem, przeczytałem... woooow... Przygoda, sensacja, mistyka, dzieła sztuki, półświatek, wyższe sfery, wyrafinowane potrawy i gusta, a jednocześnie kontakt z menelami. Świat uniwersytecki i świat służb specjalnych. Mężczyźni i kobiety twardzi jak skała, ukształtowani przez brutalne życie - ale dość wrażliwi, żeby się opiekować innymi. Dość mądrzy, żeby pozwolić innym zaopiekować się sobą.
A język - jakby ktoś to pisał dla mnie, specjalnie dobierając słowa, obrazy, kształtując fabułę tak, żeby właśnie do mnie osobiście najbardziej dotrzeć...

Autor nie pojawiał się na konwentach, a bardzo chciałem mieć jego autograf. Zapytałem na jakiejś grupie, czy nie wiedzą, jak to zrobić. Odezwała się jakaś obca mi osoba, poradziła, że można go spotkać na "Weryfikatorium".
Mówi - tylko najpierw się przywitaj w wątku, powiedz coś o sobie, i dopiero wtedy zagaduj do Autora.
- Ale po co - protestowałem - ja tam nie będę siedział, tylko zapytam i uciekam!
- Nie, nie. Koniecznie przedstaw się, powiedz o sobie...
No trudno.
- A skoro już tu jesteś, wrzuć coś swojego.
- Nie mam nic swojego, nie mam pomysłu, co wrzucę?
- Wrzuć wrzuć. Wrzuciłeś już? Wrzucaj koniecznie.
"Obca osoba" zrobiła się znajoma - to Sarah, Autor to, oczywiście, Navajero :D
Autograf dostałem, a nawet przestałem być dla Autora anonimowy i obojętny. Teraz mnie kojarzy i żywi do mnie uczucia - uważa, że jestem irytujący :lol: Sporo od tego czasu tu powrzucałem, i blokada pisarska zrobiła się zauważalnie mniejsza :)

Także zbierając to razem - bardzo dużo wtedy znalazłem, sięgając po książkę z komandosem na okładce :)

„Patrzyłem na Twoje lektury i byłem zdumiony, jaka przepaść dzieli je od Twoich shortów w Zamku i miniatur. Jeśli zechciałbyś przyjąć sugestię, to lepiej idź w kierunku tego, co piszesz, niż tego, co masz na półeczce z ulubionymi nad tapczanem.” L.P. 04.07.2020

- Uśmiecham się :)
- Tak właśnie należy zasypiać. Uśmiechnięte sny wędrują do uśmiechniętych dzieci :)

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » śr 17 cze 2020, 21:35

Młody chłopak, faza na fantastykę, to coś leżało na jakiejś przecenie, ale skusił mnie kosmolot w tytule.
I tak za parę złotych dostałem genialną książkę o Dysonach dwóch, ojcu wielkim naukowcu i synu ekologu i kontestatorze poczynań ojca ze względu na atomowe tegoż poczynania. Historię walki i pojednania. Rzecz o nauce, ekologii, Indianach, wiewiórkach, rodzinie, Projekcie Orion i tysiącu innych ważnych spraw. To książka formacyjna dla mnie, wracam do niej często.
Obrazek

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Feder9
Pisarz osiedlowy

Postautor: Feder9 » czw 18 cze 2020, 18:11

"Co się stanie z wisienkami" debiut, ale świetny, i w twardej okładce, bo uwielbiam takie wydania, Przygody Guliwera,

Added in 8 minutes 3 seconds:
Tramwajowe dzielenie się - chcesz Umberto, dawaj, masz Buszującego w zbożu, to cotygodniowość :P

Prawo czy miłosierdzie, mądry wybierze to drugie wypełniając to pierwsze.

Wróć do „Dyskusje o literaturze”