Tradycja literacka

O wszystkim co z literaturą związane.

Moderatorzy: Weryfikator, Moderator

Awatar użytkownika
Kinch
Kmiotek

Tradycja literacka

Postautor: Kinch » śr 14 cze 2017, 12:31

Dzień dobry
Chciałbym zapytać wszystkich piszących i publikujących na tym forum o ich korzenie. Nie o przodków genetycznych, ale literackich. Czy czujecie się spadkobiercami Prusa, Słowackiego, Reja? Czy macie swoich ulubionych pisarzy, którzy tworzyli dawno temu, ale nawet dziś są według Was interesujący, warci czytania? Przede wszystkim interesuje mnie spuścizna romantyczna. Czy Mickiewicz jest dla was w jakiś sposób inspirujący, czy czujecie się ukształtowani w jakimś stopniu przez „wałkowanie” Mickiewicza w szkole? A może inni romantycy mieli na Was większy wpływ? Jeśli nie romantycy, to twórcy dwudziestolecia, albo pisarze antyczni, średniowieczni, zupełnie współcześni? Czy tradycja literacka (nawet poza kanonem lektur) ma dla Was jakiekolwiek znaczenie, czy pisząc świadomie sięgacie po to co już napisano?
Dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Augusta
Pisarz
Pisarz

Tradycja literacka

Postautor: Augusta » śr 14 cze 2017, 12:40

Dzień dobry :)
Piszesz jakąś pracę doktorską? ;)
BTW, nie da się sięgnąć (nawet świadomie) po to, czego jeszcze NIE napisano :P
Szczerze mówiąc, nie znosiłam lektur z okresu romantyzmu, a piszę głównie romanse. Ot, paradoks ;)
(żart, wiem, że moje romanse nie mają zbyt wiele wspólnego z dziełami Mickiewicza).

Awatar użytkownika
Kinch
Kmiotek

Tradycja literacka

Postautor: Kinch » śr 14 cze 2017, 12:55

Żadnej doktorskiej.
Augusta, a czy gdybym zapytał o Twoje inspiracje, to czy wymieniłabyś pisarzy, poetów, itd., czy raczej powiedziałabyś o własnej oryginalności, pomysłach. To właściwie ponowione pytanie z poprzedniego posta, o korzenie. O to, kto jest dla Ciebie ważny, nie tylko dla Ciebie jako czytelniczki, ale też jako piszącej?

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Tradycja literacka

Postautor: Andrzej Pilipiuk » śr 14 cze 2017, 13:12

genetycznie to jestem szewcem z domniemanymi domieszkami krwi naszych kochanych świrowatych krwiopijców-dziedziców :twisted:
wybuchowa mieszanka krwi zaściankowej szlachty z Mazowsza, ukraińskich kozaków etc. etc. Ponieważ najciekawsze zjawiska artystyczne powstają na styku kultur czuję się szczególnie predestynowany to tego by narobić zadymy w literaturze ;)

Mickiewicz, Prus, Sapkowski etc. - doceniam ich wkład ale szukam własnej drogi.
czuję się spadkobiercą o tyle ze rozwijali język polski który jest moim narzędziem pracy - np. Sapkowski odkurzył słowo "rzyć" ;)

Przede wszystkim widzę jak zmieniają się mody tak literackie jak i czytelnicze - gdy chodziłem do szkoły w poł. lat 80-tych czytało się Julesa Verne, Szklarskiego, Nienackiego, Astrid Lindgren etc. dziś dzieciaki wolą baaaadziewne fabularyzacje minecrafta, seryjne produkcyjniaki w rodzaju "zaopiekuj się mną" i "klinika pod boliłapką" a horyzontem ich intelektualnych możliwości jest Harry Potter.

Za nauczycieli którzy mieli wpływ etc. etc. uważam Julesa Verne, F.A.Ossendowskiego, Aleksandra Grina, Nodara Dumbadze, Kiryła Bułyczowa, Michałą Markowskiego i paru innych autorów których nikt dziś nie czyta. A Oni patrząc jakiego sobie "ucznia" wyhodowali to pewnie obracają się w grobach (Markowski to chyba jeszcze żyje)

Awatar użytkownika
Kinch
Kmiotek

Tradycja literacka

Postautor: Kinch » śr 14 cze 2017, 13:21

Markowski może się po prostu obrócić lub obruszyć bez kontekstu funeralnego ;-)

O takie właśnie inspiracje lub wpływy chodziło mi w moich pytaniach. Myślę, że nikt nie pisuje z otwartą częścią trzecią "Dziadów" na biurku, a jeśli pisuje to będzie mu się trudno do tego przyznać. Bo po co miałby to robić? - to kolejna kwestia która mnie ciekawi.

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Tradycja literacka

Postautor: Romek Pawlak » śr 14 cze 2017, 13:27

Romantyzm - nieeeeeeeeee :)
Parnicki - tak, choć nie w formie (chociaż, jak się zastanowić, w "Innych okrętach" trochę) :-)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Tradycja literacka

Postautor: ithilhin » śr 14 cze 2017, 13:40

Kinch pisze:Source of the post Czy tradycja literacka (nawet poza kanonem lektur) ma dla Was jakiekolwiek znaczenie, czy pisząc świadomie sięgacie po to co już napisano?

Podpatrywanie warsztatu to dla mnie nauka. To jak ktoś prowadzi narrację, jak zamyka wątki, czy jak używa języka.

gosia

me@Szortal
Thig crioch air an saoghal, ach mairidh gaol is ceòl.

Awatar użytkownika
Kinch
Kmiotek

Tradycja literacka

Postautor: Kinch » śr 14 cze 2017, 13:43

Jeśli chodzi o warsztat to pewnie podpatrujesz współczesnych lub w miarę współczesnych pisarzy, prawda? Sięganie po sposób narracji albo język Norwida byłoby chyba kiepskim pomysłem. Ale może da się coś wycisnąć nawet z tych romantycznych poetów? Może jakieś wątki, myśli, problemy?

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Tradycja literacka

Postautor: Romek Pawlak » śr 14 cze 2017, 13:48

Naciskasz, jakbyś miał termin na oddanie pracy :)
I właściwie, kiedy dociekasz o wpływy poetów romantycznych, to chyba lepiej pytanie kierować do poetów, nie prozaików, a to forum jednak jest bardziej prozatorskie niż poetyckie :)

"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Kinch
Kmiotek

Tradycja literacka

Postautor: Kinch » śr 14 cze 2017, 14:02

Pytam także na innych forach. Ciekawi mnie wpływ na prozaików, bo poeci prawie zawsze się muszą jakoś określić względem tradycji :-)

Spoko, nie spieszy mi się, po prostu mam czas na odpisywanie. :-) To nie jest badanie do żadnej pracy ani doktorskiej ani magisterskiej, ani innej. Przygotowujemy wydarzenie literackie i chciałbym porozmawiać o różnych aspektach tradycji, tak żeby wyszło interesująco dla piszących, a także dla czytających.

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Tradycja literacka

Postautor: ithilhin » śr 14 cze 2017, 14:25

Kinch pisze:Source of the post Jeśli chodzi o warsztat to pewnie podpatrujesz współczesnych lub w miarę współczesnych pisarzy, prawda? Sięganie po sposób narracji albo język Norwida byłoby chyba kiepskim pomysłem. Ale może da się coś wycisnąć nawet z tych romantycznych poetów? Może jakieś wątki, myśli, problemy?

Pisałam o prozie.
A poezja to inna bajka. Norwid i jego wrażliwość akurat jest niezłym "wylęgaczem myśli".
Ja akurat z poezją mam tak, że wiersze poetów których lubię mnie w jakiś sposób inspirują - zapisują obrazy i potem to gdzieś tam wypływa.
Ale dawno nie pisałam wierszy :(

gosia

me@Szortal
Thig crioch air an saoghal, ach mairidh gaol is ceòl.

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Tradycja literacka

Postautor: Romek Pawlak » śr 14 cze 2017, 14:40

No cóż, może się mylę, ale wydaje mi się, że w prozie to jednak tradycja romantyczna zawsze ustępowała wpływom późniejszym, pozytywistycznym i/lub młodopolskim (tj. znajdzie się przykłady bohaterów w typie Mickiewiczowskim czy pożyczonych od Słowackiego, ale nadal będzie to tylko duży margines :) ). Ale się nie upieram :)

Awatar użytkownika
Augusta
Pisarz
Pisarz

Tradycja literacka

Postautor: Augusta » śr 14 cze 2017, 14:43

Kinch pisze:Source of the post Żadnej doktorskiej.
Augusta, a czy gdybym zapytał o Twoje inspiracje, to czy wymieniłabyś pisarzy, poetów, itd., czy raczej powiedziałabyś o własnej oryginalności, pomysłach. To właściwie ponowione pytanie z poprzedniego posta, o korzenie. O to, kto jest dla Ciebie ważny, nie tylko dla Ciebie jako czytelniczki, ale też jako piszącej?

Moją inspiracją jest życie, historie ludzi zasłyszane bezpośrednio od nich, czasami sny (jakieś wątki ze snów), na pewno nie poeci (nie przepadam za poezją), a jeśli mowa o prozie, to zdecydowanie współczesna (czytam głównie takie książki, jakie sama piszę, czyli obyczajowe, NA, YA, romans i podobne), z naciskiem na nowości i książki popularne. Sięgam również po gatunki, w których nigdy się nie odnajdę (np.kryminał), ale to raczej dla relaksu ;)

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Tradycja literacka

Postautor: Andrzej Pilipiuk » czw 15 cze 2017, 00:21

Poezji jakoś nigdy nie lubiłe.

co do naszych wieszczów - doceniam wprawdzie ich rolę w budzeniu świadomości narodowej etc. ale zasadniczo ich nie trawię, nie czytam, i nie inspiruję się nimi - choć trochę obciach bo jednakowoż sięgać do nich i np próbować odczytywać na nowo powinniśmy.

CO GORSZA SŁABO ZNAM ICH DOROBEK. I zaryzykuję stwierdzenie że nie tylko ja. Widzieliście kiedyś dzieła zebrana Juliusza Słowackiego? 12 tomów albo i lepiej tego jest! W tym np fragmenty ..."Pana Tadeusza". Słowacki pisał ciąg dalszy - niestety znów pożarł się z Mickiewiczem i robotę zarzucił.

Łukasz Orbitowski napisał kiedyś opowiadanie o partyzantach z II wojny światowej inspirowane "Królem-Duchem" i całkiem zgrabnie mu to wyszło.

Awatar użytkownika
Kinch
Kmiotek

Tradycja literacka

Postautor: Kinch » pn 19 cze 2017, 08:10

Dziękuję za odpowiedzi.

Nie znam tego opowiadania Łukasza Orbitowskiego, poszukam. Dzięki za informację o tym. Ciekawe, czy zainspirował się tym, że w czasie pobytu w AK Tadeusz Różewicz nosił w plecaku "Króla-Ducha"?

Wróć do „Dyskusje o literaturze”