Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

O Jasną Stronę Mocy 2014

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator

Awatar użytkownika
Filip
Pisarz pokoleń
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Filip » wt 13 maja 2014, 23:20

Ostatni post z poprzedniej strony:

Zagłosowałem już wcześniej, teraz mam chwilę, by coś nabazgrać.
Wybrałem Cycki - rozśmieszył/zaciekawił mnie tytuł. Opko ma bardzo fajny początek, coś tam pulsuje pod skórą, żyje (trochę szkoda, że całość kończy się suchymi dialogami). Dodatkowo, przez cały czas kombinowałem, jak autor wyciągnie z tego JSM. Dlatego zagłosowałem, za te kombinacje. Trochę byłem zły, że złapałem się na gryps z tytułu, ale postanowiłem nie zmieniać już decyzji.

Fix MF - przez to opko przepłynąłem, od ciemności w jasność. Było ok, ale zbyt przewidywalnie. Podobało mi się zakończenie, ma fajną wymowę: wcześniej niezła praca-kiepskie życie, potem stabilizacja życiowa - gorsza praca (Polski Parlament. Nic nie robią, zarabiają krocie...)
Nieskończoność - ładne, znów początek mnie urzekł (i skojarzył się z jedną rozmów w SB ;) ), natomiast końcówka odrobinę zawiodła. Tekst b. ładnie napisany, chociaż nie odpowiada mi jego konstrukcja - to zakończenie jest średnie (w porównaniu z b. ładną całością).
Rudość - chciałem zagłosować, bo to b. prosta historia (uwielbiam!) i b. konsekwentnie poprowadzona od początku do końca. I ma najlepsze zakończenie - naturalne i wynikające z treści.

Dzięki wielkie i brawa dla wszystkich autorów.
JSM to bardzo duże wyzwanie - myślę, że autorzy sobie z nim poradzili. Opka są różne, prezentują inne podejścia, natomiast nawet wyjęte z JSM, bronią się treścią. Dzięki!

Coś tam było? Człowiek! Może dostał? Może!

Awatar użytkownika
Adrianna
Zasłużony
Zasłużony

Postautor: Adrianna » wt 13 maja 2014, 23:33

Miałam z tym finałem zagwozdkę... W pierwszym etapie głosowałam na Stryszek i Rudość - chyba potrzebowałam takich ciepłych łagodnych klimatów... Nadal jestem dość ciekawa, jak to pierwsze by się rozwinęło.

Rudość została w tym ciepłym, delikatnym klimacie i ostatecznie tym wygrała mój głos, mimo że nie rozwinęła się w żadną oryginalną stronę. Ogólnie odczucia, co do tego opowiadania, mam podobne jak Thana. Tekst wydaje mi się najbardziej pasować do Jasnej Strony Mocy.
Nieskończoność jest, moim zdaniem, ładna, dopracowana, ale jednak jakoś nie trafiła do mnie. Może przez tematykę rakową, na którą jakoś aktualnie zupełnie nie mam humoru, może przez to, że Autor zdecydował się na sen? Sen sam w sobie zresztą piękny, z przesłaniem... No ale jednak coś nie trafiło.
Cycki - w pierwszym etapie początek mi się nie spodobał... Ale w całości opowiadanie już miało "to coś". Zaciekawiło mnie, podobała mi się ta wizja w umyśle Harolda. Długo wahałam się, czy na to opko nie zagłosować.
FIX FM - w tym tekście podoba mi się to, że gość znów próbuje tej swojej audycji. Za pierwszym razem nie wyszło, problemy, o których usłyszał go przerosły, a mimo tego znów decyduje zmierzyć się z tą stroną świata. Powiedzmy, że wierzę, że nie zmuszony, tylko naprawdę chce ludziom trochę rozjaśnić dzień. Nie przekonuje mnie jednak ta jego maniera w rozmowach. Mam wrażenie, że część osób raczej by zdołował, niż poprawił im humor.

Powiadają, że taki nie nazwany świat z morzem zamiast nieba nie może istnieć. Jakże się mylą ci, którzy tak gadają. Niechaj tylko wyobrażą sobie nieskończoność, a reszta będzie prosta.
R. Zelazny "Stwory światła i ciemności"

Drzewo (SFFiH nr 3/2012) | Strach przed deszczem | Opar absurdu | Demony Witkacego | Przeciętni | Dziennik błędów | Roztańczony

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » śr 14 maja 2014, 00:59

Nie napisałam, dlaczego Cycki
- walorem tego opowiadania jest jego oryginalność (nie tylko z warstwie fabuły). Tu nie ma klimatu miodno-oazowego, Ani z Zielonego Wzgórza (Rudość) i filmów rodzinnych kupowanych w pakiecie (MIX), jest pazurek i dystans pozytywnej ironii do klisz dobroci łatwej, jak pomaganie staruszkom i dokarmianie ptaków.

Cieszą mnie wysokie notowania "Nieskończoności", bo to mój drugi faworyt. Zastanawia mnie, czy ta historia nie nabrałaby prawdziwej głębi "nieskończoności", gdyby bohaterka nie miała raka? Bo w tym opowiadaniu jest piękne to, że dobro zaistniało samo w sobie i samo z siebie, jakaś osobista, wewnętrzna kalokagathia. Nie chodzi o pokonanie choroby i analizy matematycznej - to się nad tym opowiadaniem po prostu unosi jak ... niebo.

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » śr 14 maja 2014, 11:26

W pierwszej turze głosowałam również na Cycki. Ale ich kompozycję popsuł tasiemcowy dialog. Istnieje wyraźna nierównowaga między pierwszą i drugą częścią.

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » śr 14 maja 2014, 15:40

FIX MF, pomysł ciekawy, sprawnie napisany. Niestety gorzej z wiarygodnością scen, czego obawiałem się od momentu, gdy bohater poprosił, by zgłaszali się słuchacze z problemami. Powiedzenie przez telefon "będzie lepiej" to nie jest coś, co pomaga ludziom. Gdyby z płytą przychodziła gotówka, to już co innego ;)

Przez chwilę, po niedokładnym przeczytaniu daty, myślałem, że zakończenie będzie inne: ten sam dzień, ta sama scena początkowa, ale bohater z innym nastawieniem, zgorzkniały, prowadzący nudną audycję, a więc nie pomagający ludziom. I w takim kontraście całość nabrałaby nowego znaczenia.

Nieskończoność jest naprawdę ładna i dobrze napisana. Ma w sobie coś takiego co wciąga w przedstawioną opowieść i wypuszcza dopiero na koniec. Absolutnie nie jest to mój gatunek, ale mimo to ciężko nie docenić dobrego kawałka prozy.

Opowieść na sześć cycków - sam nie wiem co o tym myśleć. Mam wrażenie, jakby w drugiej połowie tekstu autorowi zabrakło miejsca. Jeśli tak było w rzeczywistości, to chciałbym przeczytać wersję director's cut.

Rudość mi nie podeszła. Tytuł, wynikająca z niego przewidywalność rudzielców, a nawet same rozważania o braku pracy były nudne. Jak się utożsamiać z bohaterką, która niby bardzo się martwi, ale na pierwszy rzut oka czytelnik widzi, że cały tekst został stworzony po to, by jej pomóc? No ale, jeśli studiowała polonistykę, albo zarządzanie i marketing, to nic poza aniołami jej nie uratuje ;)

Szkoda, że Taka sobie para nie przeszła. Ciekawi mnie, czy ten tekst by się rozwinął. No, ale sam jestem sobie winien, że nie głosowałem w pierwszej turze.

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
Leszek Pipka
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Leszek Pipka » czw 15 maja 2014, 02:19

Lecę, lecę, Parlament Europejski mam głęboko w tyle, ale w JSM trzeba wypełnić obywatelski obowiązek.

Nie ma życia bez dylematów, tutaj też były, to delegatura Ciemnej Strony w dobrym świecie.

Byłoby miło ograniczyć kryteria do jednego – szerzenia radości, pod tym względem „Rudość” jest nie do przebicia, jednak to jest KONKURS LITERACKI. A literatury w tym opowiadaniu jest kapkę za mało. Pozostaje uśmiech i podziw dla Autora, który tak prostymi środkami ten uśmiech wywołał i zakonserwował.

„Nieskończoność” warsztatowo, pisarsko jest tekstem bez wątpienia najlepszym. Gorg pięknie napisał o filozofii i metafizyce, ale jeśli ktoś nie ma w sobie bezwzględnej wiary w Naczelny Porządek i Istotę Wszechrzeczy…? No i konto Autora obciąża zbudowanie nastroju oczekiwania, napięcia, by potem ten rozpłynął się w nierzeczywistym. Fakt, ślicznie podanym, ale jest coś w podpuchach od Dorapy, nawiązujących do niejakiej łatwizny fabularnej.

"FIX FM". Hmmm… Jak kto obejrzał „Ćmę” z miażdżącą kreacją Wilhelmiego, to będzie go razić pewna powierzchowność psychologiczna, brak niuansów i …no, rejestrowalna głupawość bohatera, jednak dającego robić z siebie kółko w medialnej machinie. Jednak tekst jest napisany poprawnie i czyta się nienajgorzej.

Zostały „Cycki”. One się wyróżniają pewną niekonwencjonalnością w formie i treści, jakimś pazurem, który drapie. Co bardzo ważne, nawet wziąwszy pod uwagę spostrzeżenie Rubii, ten tekst ma potencjał (ja pierdzielę, jakbym mieszkanie sprzedawał :-( ), żeby po wyszlifowaniu sięgnąć wysokiej półki. Osobiście ujął mnie wątek uboczny wizji o czarodzicielskiej proweniencji - olśnienia skutkującego wyzbyciem się przez Harolda gejowskiego sznytu w noszonej przez siebie garderobie :-P

Co ja gadam, co ja gadam… przecież to fantasy…Niech się literaccy bogowie nade mną zlitują… Ale od początku JSM jestem konsekwentny :-P
Głos poszedł na „Opowieść…”

Awatar użytkownika
dorapa
Pisarz
Pisarz

Postautor: dorapa » czw 15 maja 2014, 15:32

W imieniu autorów dziękuję Sz. P. komentatorom za poświęcony czas i wsparcie. :)

[ Dodano: Czw 15 Maj, 2014 ]
Oficjalnie ogłaszam, że tytuł Siewcy Dobra 2014 otrzymuje autor "Nieskończoności". Gratuluję! Czy mam podać personalia, czy autor zrobi to sam w triumfalnym tadam!?

Autorzy "Nieskończoności" i "Opowieści na sześć cycków" zdecydowali, że ujawnią się dopiero w sobotnim DNN. Czekam na decyzję innych finalistów. :D
Ostatnio zmieniony czw 15 maja 2014, 15:34 przez dorapa, łącznie zmieniany 1 raz.

"Natchnienie jest dla amatorów, ten kto na nie bezczynnie czeka, nigdy nic nie stworzy" Chuck Close, fotograf

Awatar użytkownika
dorapa
Pisarz
Pisarz

Postautor: dorapa » czw 15 maja 2014, 15:33

Podziękowanie od Siewcy Dobra 2014:

Kochani! Bardzo mi miło, że "Nieskończoność" zasiała w Was choć trochę Jasności i bardzo, bardzo bardzo dziękuję za wszystkie głosy i opinie (szczególnie Gorgiaszowi, który ujął w piękne słowa, to co tekst chciał pokazać).
Dziękuję również pozostałym Autorom za ciepłe, mądre i ciekawe teksty - wszyscy przynieśliście nam ogrom Dobra i to był prawdziwy zaszczyt brać udział w konkursie w takim towarzystwie.
Dziękuję też Dorapie, która jest pomysłodawczynią tego pięknego konkursu.
Dla wszystkich :*
To wszystko jest dla mnie niesamowicie wzruszające - taka prawdziwa Jasna Strona Mocy.
Dziękuję!

"Natchnienie jest dla amatorów, ten kto na nie bezczynnie czeka, nigdy nic nie stworzy" Chuck Close, fotograf

Awatar użytkownika
dorapa
Pisarz
Pisarz

Postautor: dorapa » czw 15 maja 2014, 20:07

Finałowa czwórca postanowiła ujawnić swoje dane w najnowszym numerze DNN. Dziękujemy w imieniu DNN. :lol:

To może jakieś spekulacje?

Awatar użytkownika
dorapa
Pisarz
Pisarz

Postautor: dorapa » czw 15 maja 2014, 20:08

Skoro znane są już wyniki, to mogę powiedzieć, że od chwili, kiedy przeczytałam konkursowe teksty zakładałam zwycięstwo "Nieskończoności". I to był mój faworyt. :)

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » czw 15 maja 2014, 20:17

A kiedy poznamy zakończenia i Autorów pozostałych tekstów?

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
dorapa
Pisarz
Pisarz

Postautor: dorapa » czw 15 maja 2014, 20:24

Pewnie bym musiała wrzucić... Już letę. Wstawię jako cd do "Pierwszego podejścia".

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » czw 15 maja 2014, 20:28

Super! :) Jestem ciekawa zwłaszcza zakończenia Stryszku i Takiej sobie pary.

W głosowaniu obstawiałam, że większość głosów pójdzie na Opowieść na sześć cycków, a sercem byłam za przesłaniem i ciepłem Rudości.

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » czw 15 maja 2014, 20:31

Ja głosowałam w finale na Cycki.
I podejmuję się z Autorem zredagować do WF - to będzie... cudo! Jeśli się zgodzi.
A jak nie --- to ja i tak redaguję dla WF i ma pecha :P

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
dorapa
Pisarz
Pisarz

Postautor: dorapa » czw 15 maja 2014, 20:53

Zapraszam do czytania i chwalenia całych tekstów. :)

Nataszo, dobry redaktor w cenie, więc pewnie autor się zgodzi. :lol:

Awatar użytkownika
Thug
Pisarz osiedlowy

Postautor: Thug » czw 15 maja 2014, 21:13

Ad Student

Najbardziej boli? Nie otworzył szybu windy, aby uciec, choć może zrobi to później.

A jednak! Tekst jako całość wiele zyskuje. Obrazek ostatniej sceny wspaniale wygląda w moich oczach, choć nadałem mu barwę szarości.
Autorze, duży plus ode mnie i powodzenia następnym razem z początkiem, bo on niestety był najsłabszym ogniwem ;( Osobiście chętnie bym widział ten tekst wśród finalistów, choć nie tyle przez jasność co, nie wiem jak to ująć, otoczkę?

Oczywiście gratuluję wszystkim autorom. Owocnej pracy i zabawienia nas, płochej publiki :)
Mam nadzieję, że wszyscy się świetnie bawili. :piwo:

PS bo nie pisałem wcześniej: Ja oddałem głos na Rudość, która pokazała mi prawdziwą jasność :)

Wróć do „Walki mocy 2014”