Propozycje usprawnień w "tu wrzuć"

Działanie forum, prośby, zażalenia.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Andy » pt 01 wrz 2017, 18:15

Po paru tygodniach użytkowania forum postanowiłem się podzielić pomysłami na usprawnienia.

Na wstępie zaznaczę, że nie chodzi o formalizowanie, ale raczej sugestie pomagające czytelnikom.

Propozycje:
1) czy dałoby się wymusić podanie taga z gatunkiem?

2) czy dałoby się dodać w miejscu na opowiadanie (przy tworzeniu nowego tematu) domyślny tekst, np taki:
Opis: <tu napisz charakterystykę tekstu, np historia chłopaka, który traci w wypadku niepełnosprawnego brata> 
Uwagi: <komentarze, np: fragment rozdziału, całość opowiadania, WULGARYZMY>
Długość (znaki ze spacjami): xxxx

<Poniżej wprowadź swój tekst>

Osoba wysyłająca opowiadanie widziałaby, co mniej więcej ma napisać.

3) czy dałoby umieścić gdzieś na stronie wysyłania opowiadania okno informacyjne typu:
Przed wrzuceniem opowiadania upewnij się, że:
- po skończeniu dałeś tekstowi odleżeć przynajmniej jeden dzień, a potem wykonałeś redakcję;
- sprawdziłeś/łaś ortografię;
- wybrałeś/aś tagi opisujące gatunek;

4) Ten punkt pewnie jest najbardziej kontrowersyjny. Fajnie by było, jakby z listy tematów na forum było widać, jaka jest długość wrzuconych tekstów (w znakach ze spacjami lub słowach). Dlaczego? Czasami mam pół godziny wolnego lub godzinę i szukanie tekstu na tyle krótkiego, aby się zmieścić w tym czasie, jest dość problematyczne.

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Postautor: Andy » ndz 31 gru 2017, 09:01

Smoke pisze:Source of the post btw wielokrotnie postulowałem stworzenie osobnego działu tuwrzuć - by jeden był dla studentów, a drugi dla laików - czyli piszących do szuflady - z którymi trzeba się obejść łagodnie. uniknęlibyśmy wtedy 93% tuwrzuciowych szarpanin.

Smoke poruszył ciekawy problem. Dlatego do punktu nr (2) z powyższej listy usprawnień dodałbym podpunkt: "Zakres weryfikacji", gdzie można by wyklarować, czy chodzi o:
- "poziom hardcore - weryfikacja pełna - jak redakcja",
- czy "wprawka opisów",
- "wprawka akcji",
- "tylko ćwiczenie stylu, nie zwracać uwagi na fabułę".

To pomogłoby ukierunkować komentarze, ew. dyskusję. Oczywiście teraz też każdy może tak napisać, ale nikt tego nie robi (ba, wiele osób wrzuca tekst i "ani be, ani me" co to jest, ani czego oczekują). Podejrzewam, że zwykłe podpowiadanie takiej możliwości (jak sugerowałem powyżej) zmieniłoby ten stan rzeczy.
Może Faraon da znać, czy coś z tego jest technicznie możliwe.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » ndz 31 gru 2017, 10:21

Nie sądzę, żeby to rozwiązało stare problemy, a z pewnością przysporzy nowych. Kto miałby prowadzić taką selekcję? Sami autorzy? To ci skromni utkną na mieliźnie, a zadowoleni z siebie sprowokują surową weryfikację. Kto oznaczy granice między pełną, a niepełną oceną? Jaki jest sens omijania fabuły? Wreszcie jak i wcześniej, wszystko i tak będzie zależało od poziomu kultury osobistej i stanu wiedzy komentatora.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Postautor: Andy » ndz 31 gru 2017, 10:50

Tak, sami autorzy powinni a priori deklarować czego oczekiują. Czemu? Bo inaczej wychodzi to w dyskusji i jest powtarzane, że "to tylko miało styl sprawdzić'.

Po co daleko szukać, jak wrzuciłem "Jasia i Małgosię, ciąg dalszy" to miałem sporo uwag do fabuły, a to była historyjka wymyślona "na kolanie", tylko na potrzeby ćwiczenia unikania zaimkozy. Chciałem wiedzieć, czy się to dobrze czyta, a nie czy historia jest sensowna.
Śledząc różne wątki, widzę, że takich przypadków jest więcej.

(oczywiście nie sugeruję, aby to było obowiązkowe)

Wróć do „Sprawy organizacyjne”