NAJLEPSZAMINIATURAMAJA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY :text-link:

WeryForma(t) #1

Twórczość w dużym formacie

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » śr 28 maja 2014, 14:08

Ostatni post z poprzedniej strony:

A na żywo to już w ogóle można paść z zachwytu:

Obrazek
Obrazek

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
kfk
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: kfk » śr 28 maja 2014, 14:20

Dobra, żeby już skończyć z tymi ochami i gratulacjami składanymi samym sobie ;) może popracujcie nad wielkością pliku? Bo 60 MB to rozmiar filmu a nie magazynu do poczytania... Poza tym pdf to format prosty w produkcji ale wyjątkowo nieprzyjazny czytnikom. Ja jestem za zwiększeniem treści, nie oprawy.

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » śr 28 maja 2014, 15:04

smtk69 pisze:może popracujcie nad wielkością pliku?

smtk69, uczymy się dopiero i szukamy sposobu na zmniejszenie wielkości pliku bez starty dla jakości ilustracji. I sposobu konwersji na inne formaty (czytnikowe .epub i .mobi)
Jeśli wiesz jak, albo możesz wskazać gdzie szukać - mów! Wdzięczna będę bardzo.

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
Grimzon
Legenda pisarstwa

Postautor: Grimzon » śr 28 maja 2014, 15:06

Objętość robią wam ilustrację więc pytanie w jakiej są rozdzielczości oraz w jakim formacie.

Wszechnica Szermiercza Zaprasza!!!

Pióro mocniejsze jest od miecza. Szczególnie pióro szabli.
:ulan:

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » śr 28 maja 2014, 15:11

Głównie png. O rozdzielczości powie Galla, ja wiem, że są duże i muszę je zmniejszać.

gosia

Obrazek

Awatar użytkownika
kfk
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: kfk » śr 28 maja 2014, 15:16

Trzeba chyba iść na ustępstwa - np wersja czytnikowa epub Tygodnika Powszechnego (waży tylko 4 - 5MB a tekstu w cholerę) ma dużo mniej ilustracji niż wersja na tablety albo komputery. Zobaczę z ciekawości ile zajmują pliki Nowej Fantastyki np w wersji elektronicznej (grafiki dużo i niezłej jakości).
Tak ogólnie rzecz ujmując, wydaje mi się, że przenosicie papier do internetu zamiast zrobić to od podstaw 'elektronicznie'. Jeśli chcecie mieć publikę, to publika musi ściągać szybko i gdziekolwiek, a z plikiem 60MB słabo to widzę...

[ Dodano: Śro 28 Maj, 2014 ]
Rozdzielczość ekranowa to 72 lub 96 dpi, sprawdź czy nie ładujecie rozdzielczości na drukarki 300 lub więcej.

Awatar użytkownika
Galla
Dusza pisarza

Postautor: Galla » śr 28 maja 2014, 16:24

Te ilustracje możemy kompresować. Wysyłam Ithi zeskanowane w wysokiej rozdzielczości, żeby w razie czego można je było "porozciągać" do tekstu... i wydaje mi się, że PDF zachowuje w pamięci rozmiar oryginalny.
Więc znaleźć myk na kompresję i zapisanie nowego rozmiaru - i pliki będą o wiele mniejsze - niestety, na tym się nie znam, umiem tak robić tylko przy konwersji z worda na PDF :P

I tak jak już wspomniałam, ilustracji będzie raczej mniej niż więcej - okładka i pierwsze strony na pewno zostaną, zastanawiam się nad marginesami. Zobaczymy w następnym numerze.

Dzięki za opinie! A na dobrą publicystykę też mam nadzieję! :D

PS: Wiem, że 60 MB to za dużo, ale mój dość słaby i mulasty net jest dla mnie wyznacznikiem... i otwierało się szybko, nawet na podglądzie.

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » śr 28 maja 2014, 18:16

53 MB (tyle pokazuje mi okienko ściągania plików) to wcale nie tak dużo, zważywszy, że jedna piosenka w formacie bezstratnym to 35-50 MB. Szkoda byłoby radykalnie kompresować, gdyż to by się jednak odbiło na jakości ilustracji. Ilustrowane marginesy warto zachować, ograniczenie kolorystyki to rzecz gustu, mi akurat odpowiada taka chłodna, jak na większości stron tego numeru. Ale mogę wyobrazić sobie inne rozwiązania, byleby konsekwentne :)

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
kfk
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: kfk » czw 29 maja 2014, 00:36

Sprawdziłem NF na tablecie, wersja full bajer color waży jakieś 30MB... Jest więc chyba coś do zrobienia ;)
Rubia, dla mnie formaty mobilne powinny być rzeczywiście mobilne, dostosowane do szybkości łącza i pojemności smartfonów. Ilustracje nie powinny przeszkadzać w czytaniu! (a tak dzieje się np w QFANCIE). Wolałbym więc widzieć gazetke mobilfrendly :) a nie zeskanowaną gazetkę szkolną (nie wiem czy to jeszcze istnieje ale jeśli nie, to tak właśnie wyglądały ;)

Wróć do „WeryForma(t)”