Mieszane Uczucia - wulgaryzm

Miniatury - krótkie teksty, stanowiące zamkniętą całość.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » pt 10 sty 2020, 22:33

Ostatni post z poprzedniej strony:

Bardzo fajna miniatura, Tomku. Podoba mi się, że tam czuć nastrój. I dobrze dobrana narracja.
Zgadzam się z Margot, że warto pamiętać o zapachu, fakturze, dekoracji - wszystkich tych detalach, które sprawiają, że jedzenie jest smaczne ;)
Zastanawiałam się chwilę nad dnem garnka przypalającym śmietanę, ale w sumie to nie gryzie tak bardzo.

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
tomek3000xxl
Dusza pisarza
OSTRZEŻENIA: 1

Postautor: tomek3000xxl » pt 10 sty 2020, 22:38

ithi pisze:Source of the post Zastanawiałam się chwilę nad dnem garnka przypalającym śmietanę, ale w sumie to nie gryzie tak bardzo.

Kiedyś jeszcze za komuny były podwójne garnki do gotowania mleka. Nie było wtedy ryzyka przypalenia. Mleko jest dużo rzadsze od miksu na krem brulee, więc możesz sobie wyobrazić, co się dzieje, gdy zapomnisz pomieszać przez dwie minuty :)
Dziękuję za miły komentarz :)

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » pt 10 sty 2020, 22:57

Metodologię znam. Tylko przez chwilę się zastanawiałam, czy to dno garnka przypala, czy coś się przypala.
No w sumie na logikę...
:D

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
tomek3000xxl
Dusza pisarza

Postautor: tomek3000xxl » pt 10 sty 2020, 23:00

ithi pisze:Source of the post Metodologię znam

No nigdy bym cię nie podejrzewał, że przypalasz garnki, tak profesjonalnie jaj ja. :clap: :)

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » pt 10 sty 2020, 23:27

Eeee, ja znam tylko teorię.
Ale już skończmy :offtop:

gosia

Obrazek

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » sob 11 sty 2020, 20:02

Przyjemna miniatura, dzięki że ją wrzuciłeś, zwłaszcza bo obok tekstu mogłem też rzucić okiem na komentujących, jak odbierają kuchnię ;)
Co do puenty, to trudny serwis jaki jest, każdy widzi. Chyba w każdym miejscu wygląda podobnie.

tomek3000xxl pisze:Source of the post Pojawiasz się w pracy pół godziny przed czasem. Musisz? Nie musisz. Nikt ci przecież nie każe.

Bardzo fajny wstęp. Proste, krótkie zdania, które wiele mówią o postaci, jej nastawieniu i sytuacji w pracy.

tomek3000xxl pisze:Source of the post Boli cię kolano, kretyńskie przyśpiewki Chińczyka z odległej części kuchni, próbują zmieszać twe zaangażowanie z błotem.

Zamiast pierwszego przecinka bardziej mi pasuje kropka. Bez niej czytam to jak wyliczanie, że boli kolano i przyśpiewki, a potem się okazuje, że te przyśpiewki nie bolą, tylko chcą zniszczyć zaangażowanie i się potykam na tym zdaniu. Dlatego rozdzieliłbym te dwie myśli.

tomek3000xxl pisze:Source of the post Gotujesz krem brulee, mieszając co chwilę, by dno garnka nie przypaliło śmietany i żółtek.

Tutaj poprę Ithi. Samo dno nie ma mocy przypalania. Rozgrzane dno garnka może przypalić, albo mieszanka przypali się do dna garnka.

tomek3000xxl pisze:Source of the post Starasz się, bo warto, bo lubisz, bo przyrumieniony płomieniem palnika cukier na kremie brulee, wygląda jak prawdziwy złocisto-brązowy skarb.

Tutaj wchodzi aliteracja. Warto na to uważać, bo nadajesz tej części zdania wyraźne brzmienie. Można tego użyć jako środka stylistycznego, ale zazwyczaj jest to błąd.

tomek3000xxl pisze:Source of the post Zostajesz sam przeciwko bandzie staruchów, dla których zjedzenie w pubie obiadu jest tą radośniejszą częścią dnia.

Ja tutaj potrzebuję dodatkowego zdania wyjaśnienia. Z jednej strony zostajesz sam, a z drugiej jest ktoś jeszcze (chiński szef kuchni?). Zostałeś sam na sekcji? Druga osoba jest tylko na prepie i nie robi luchu?

Jest jeszcze kilka zdań które można wygładzić, ale to drobiazgi które są spójne ze stylem tekstu i ja bym ich raczej nie zmieniał.

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
tomek3000xxl
Dusza pisarza

Postautor: tomek3000xxl » sob 11 sty 2020, 22:28

Jason pisze:Source of the post
Zamiast pierwszego przecinka bardziej mi pasuje kropka. Bez niej czytam to jak wyliczanie, że boli kolano i przyśpiewki, a potem się okazuje, że te przyśpiewki nie bolą, tylko chcą zniszczyć zaangażowanie i się potykam na tym zdaniu. Dlatego rozdzieliłbym te dwie myśli.

Te obie rzeczy, próbują zmieszać moje zaangażowanie z błotem. Pewnie źle się wyraziłem i tak wyszło. No cóż wciąż się uczę...
Jason pisze:Source of the post Ja tutaj potrzebuję dodatkowego zdania wyjaśnienia. Z jednej strony zostajesz sam, a z drugiej jest ktoś jeszcze (chiński szef kuchni?). Zostałeś sam na sekcji? Druga osoba jest tylko na prepie i nie robi luchu?

Te staruchy, to klienci pubu( w sumie zbyt mocno to ująłem). Normalnie dwóch robi na daniach i głównych i dwóch na starterach z deserami. W tej scenie byłem sam. Znów mój bład, bo niedopowiedzenie.
Dziękuję Jason za pouczjący komentarz. Wszystkie uwagi szanuję i z nich własnie się uczę. :)

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa

Postautor: brat_ruina » ndz 12 sty 2020, 09:56

tomek3000xxl pisze:Te obie rzeczy
tomek3000xxl pisze:Te staruchy
tomek3000xxl pisze:W tej scenie

bracie_tomku, chodzisz po krzakach z tłumaczeniem. Szkoda prądu.

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

Ja sam przeczytałem już ok. 8 000 książek

Mąż mojej siostry Krystian jest nudny i śmierdzą mu stopy, smród jest do wytrzymania, nuda - nie.
Rozmawiać może tylko o sobie, osiągając szczyty erudycji. Co robi i jak, czy mógłby lepiej, albo inaczej.

Miras
Pisarz domowy

Postautor: Miras » pt 24 sty 2020, 20:47

Najpierw uwagi ogólne:
Generalnie seria Twoich opowieści z kuchni jest bardzo fajna, pokazuje kuchnię od kuchni, po prostu samo życie. Ciężko jest opisywać swoją pracę i mieć do tego dystans, uważam, że Tobie się udaje.
Uwaga ogólna 2: trochę przeszkadza mi brak akapitów w Twoich tekstach, wiem, że to zajmuje czas, ale jeśli się wystawia coś do oceny to tak trochę z szacunku nawet, można by ułatwić czytanie. W opowiadaniach TamWrzuconych można prędzej machnąć ręką, ale w miniakach możny by te dwadzieścia sekund poświęcić.

Teraz o tym tu.
tomek3000xxl pisze:Source of the post ...przed czasem. Musisz? Nie musisz.

Zmieniłbym na "...przed czasem choć wcale nie musisz. Nikt ci..."

tomek3000xxl pisze:Source of the post Robisz to, bo jesteś idiotą, któremu

Nie uważam, że robisz to bo jesteś idiotą, tylko że w twojej opinii tak trzeba. I pewnie "nothing's gonna change your world"...

tomek3000xxl pisze:Source of the post Gotujesz krem brulee

Wolałbym crème brûlée

tomek3000xxl pisze:Source of the post sam przeciwko bandzie staruchów,

To mi nie pasuje, brak jakby pewnego szacunku mimo wszystko do ludzi starszych. Na pewno wśród nich byli ludzie zupełnie w porządku.

tomek3000xxl pisze:Source of the post One hour later...

Ta wstawka z angielskiego niepotrzebna, to nie film amerykański. Może lepiej: "Godzinę później sekcja starterów i deserów..."

tomek3000xxl pisze:Source of the post Burdel na kółkach, brud, smród i ubóstwo.

To zdanie bym wyciął, bo nie pogłebia obrazu, tylko zmienia. Skąd brud nie wiem. Skąd smród tym bardziej (wymiotowali po jedzeniu na talerze?). Ubóstwo..., ok, wiem, że jest takie powiedzenie ale nie współgra z obrazem przygotowanych przez Ciebie dań, nawet po przejściu tsunami czy wycieczki izraelskiej młodzieży (kto widział jak wygląda restauracja w hotelu po zakończonym śniadaniu lub kolacji przez taką grupę to wie o co mi chodzi).

tomek3000xxl pisze:Source of the post Masz ochotę to wszystko zostawić, oblać benzyną, podpalić i pójść w pizdu!

To zdanie prawie całe do wymiany. Wiadomo o co chodzi i fajnie to zakończyłeś, ale z podpalaniem restauracji bym nie przesadzał, zamiast pójść w pizdu też może znalazło by się inne dosadne wyrażenie bardziej pasujące do całości.

Ale ogólnie, jak najbardziej WELL DONE, TOMASZ! WELL DONE! :clap:

Awatar użytkownika
tomek3000xxl
Dusza pisarza

Postautor: tomek3000xxl » pt 24 sty 2020, 20:53

Dziękuję Miras :)

Wróć do „Miniatura literacka”