Poranny pociąg [drabble]

Miniaturki, drabble i inne krótkie teksty

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Gelsomina
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: Gelsomina » pt 11 sty 2019, 22:28

Ostatni post z poprzedniej strony:

Bardzo ciekawe drabble z zaskakującym zakończeniem.
by* moim zdaniem jest niezbędne:)

Awatar użytkownika
MargotNoir
Pisarz osiedlowy

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: MargotNoir » sob 12 sty 2019, 14:09

Może wybrzydzam, bo mi z drabblami nie po drodze, ale w tym przypadku mam wrażenie, że nawet tak mikroskopijną formę udało Ci się przegadać.

Ja nawet rozumiem, że w pierwsze dziewięćdziesiąt z tych stu słów trzeba nawtykać trochę wypełniacza, aby uśpić czujność czytelnika, bo tylko wtedy pointa naprawdę zaskakuje, ale tutaj tego efektu nie ma, a wypełniacz niczemu nie służy.
Nie ma żadnego zaskoczenia. Tytuł i pierwsze zdanie (a właściwie jego część) wyjaśniają wszystko. To, co następuje później jest niepotrzebne. Cała treść tekstu zawiera się w pierwszych czternastu wyrazach, jeśli liczyć tytuł.
Nie zrozum mnie źle - gdyby cały tekst ograniczał się do czternastu wyrazów, uznałabym, że to naprawdę dobra miniatura (a może nawet mikrotura lub nanotura).
Teraz jednak pojawia się pytanie - po co ta cała reszta?
Mamy cztery linijki siana i tę ostatnią, wyróżnioną graficznie; linijkę, która powinna zaskoczyć, a jedynie potwierdza, że w całym tekście nie ma nic, czego nie byłoby już w pierwszym zdaniu.
Taka pozbawiona treści wstawka mogłaby się jeszcze obronić, gdyby była popisem sprawności w posługiwaniu się tworzywem i zaskakiwała ciekawie zestawionymi wyrazami, zabawą językiem, może jakimś neologizmem. Tutaj tekst jest poprawny i jak najbardziej łyknęłabym tak prowadzoną narrację w jakiejś większej formie, która z natury wymaga przestojów, ale tutaj to po prostu narośl, która psuje całkiem niezły pomysł.

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: Sarah » sob 12 sty 2019, 14:26

MargotNoir pisze:Source of the post Teraz jednak pojawia się pytanie - po co ta cała reszta?

Dobry drabel to nie tylko zgrabna puenta, to też umiejętność opowiedzenia historii ale przede wszystkim - umiejętność oddania klimatu.
Odczuwanie owego klimatu, wymaga rzeczywiście trochę innego spojrzenia na tekst, niż jego rozbiór czysto literalny czy stylistyczny.
I każdy czytelnik ma oczywiście inną wrażliwość i w własny sposób odbiera czytane słowa.
Taka to oczywista oczywistość.

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: Romecki » sob 12 sty 2019, 14:56

Jestem bardzo na tak. Dla mnie nie jest przegadany, wręcz przeciwnie.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: P.Yonk » sob 12 sty 2019, 15:06

Czytałem dwukrotnie. Efekt "a haa!" był przy drugim. ;) Bardzo dobry stosłowiak.

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"
"All the signs show that I'll move somewhere soon. I don't know where, but the sky will be blue, and too bright the Sun."
"Jem kamienie. Mają smak zębów."

Awatar użytkownika
MargotNoir
Pisarz osiedlowy

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: MargotNoir » sob 12 sty 2019, 15:12

Sarah pisze:Source of the post umiejętność oddania klimatu.

No dobra, przyznaję, że tej opcji pod uwagę nie brałam ze względu na objętość.

Awatar użytkownika
Iwoneczka
Pisarz domowy

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: Iwoneczka » sob 12 sty 2019, 15:36

Właśnie podeszłam do Twojego tekstu po raz drugi i załapałam. Winę zrzucam na wcześniejsze zmęczenie podczas czytania :roll:
Bardzo dobrze, delikatnie pokazana scena. I dla mnie atutem jest to, że opowiedziana przez postronną osobę, dzięki czemu uniknąłeś zbytniej ckliwości lub z drugiej strony dramatyzmu.
Podoba mi się.
:clap:

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: szopen » sob 12 sty 2019, 15:41

Mi również się podobało całościowo, chociaż to "panowanie" troszeczkę mnie wytrącało z czytania. Dobrze piszesz, Wizimirze, tylko pozazdrościć.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: Navajero » sob 12 sty 2019, 15:48

Niezłe.

Added in 1 minute 8 seconds:
Navajero pisze:Source of the post Niezłe.

"Panowanie" jest ok, trudno przechodzić na "ty" z nieboszczykiem, poza tym może kwestia wieku?

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: szopen » sob 12 sty 2019, 16:08

Added in 1 minute 8 seconds:

"Panowanie" jest ok, trudno przechodzić na "ty" z nieboszczykiem, poza tym może kwestia wieku?

BYć może tak, chociaż przecież ja jestem zwolennikiem "panowania". Jednakże w swoich monologach wewnętrznych rzadko komuś "panuję". Jednakże słusznie zauważył jeden z czatowników, że taka forma w sumie mówi nam coś o narratorze - a więc być może Wizimir tę właśnie formę wybrał świadomie.

Awatar użytkownika
Wizimir
Pisarz domowy

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: Wizimir » sob 12 sty 2019, 17:50

Dziękuję za tyle komentarzy!

MargotNoir pisze:Source of the post w tym przypadku mam wrażenie, że nawet tak mikroskopijną formę udało Ci się przegadać

Oczywiście masz prawo do swojego odbioru, ale wydaje mi się, że trochę ze złej strony spojrzałaś na drabble`a ;). Tu nie chodzi tak naprawdę o opowiedzenie fabuły - bo masz rację, można by to zrobić w jednym zdaniu, "człowiek wyszedł rano na dworzec, rzucił się pod pociąg i wkurzył ludzi", przy takim podejściu wszystko inne jest zapychaczem. Mnie chodziło jednak o odrysowanie pewnej scenki, zadanie kilku pytań na temat motywacji samobójcy, próba oddania stanu ducha jednego z pasażerów. Najważniejszy był klimat i emocje, w drugiej kolejności moim celem było zaskoczenie kilku osób i wzbudzenie refleksji po ostatniej zdaniu - dla Ciebie wszystko było jasne od początku na podstawie tytułu i pierwszego zdania, ale z satysfakcja odbieram fakt, że są też komentarze, które wskazują, że dopiero pod koniec albo po drugim przeczytaniu miniaturki dotarło rzeczywiste znaczenie tekstu ;).

szopen pisze:Source of the post Mi również się podobało całościowo, chociaż to "panowanie" troszeczkę mnie wytrącało z czytania. Dobrze piszesz, Wizimirze, tylko pozazdrościć.

Wydawało mi się to naturalną konwencją w sytuacji, w której narrator nigdy tego człowieka tak naprawdę nie widział na oczy. No i wyobrażałem sobie pewną różnicę wieku, która sprzyja "panowaniu". Choć może masz rację, że z dwóch-trzech "Panów" tekst można by okroić. A poza tym to dziękuję :).

Awatar użytkownika
MargotNoir
Pisarz osiedlowy

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: MargotNoir » sob 12 sty 2019, 18:53

Chodziło mi raczej o to, że spodobało mi się te pierwsze 14 słów i dużo lepiej moim zdaniem byłoby pójść w stronę słynnego "For sale: baby shoes, never worn"

Co do klimatu, czy też pytań o motywację: no nie wiem, klimatu nie widzę, ale to zdecydowanie kwestia indywidualna. W motywacji troszkę bruździ schorowany ojciec. Gdyby do pracy i dziewczyny dokleić coś bardziej sensownego, to ta część faktycznie byłaby przydatna.

Added in 2 minutes 21 seconds:
EDIT: skróty myślowe i pośpiech kiedyś mnie zabiją.

Dla jasności.

Jest ogromna różnica między "facet rzucił się pod pociąg a inni się wkurzają" a czymś takim:

Poranny pociąg

Sądzę, że mógł Pan wybrać subtelniejszy sposób, bez psucia tylu ludziom dnia.

To pierwsze to rzeczywiście kaszanka, która jedynie informuje o pomyśle, ale nie stanowi jego wykonania.

To drugie to naprawdę dobry tekst.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: Romecki » sob 12 sty 2019, 22:13

Nie, to drugie to Lec. Też dobra forma, ale nie opowiadanie, choćby krótkie.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Kreator
Pisarz osiedlowy

Poranny pociąg [drabble]

Postautor: Kreator » sob 12 sty 2019, 22:28

Fajny, zgrabnie poprowadzony monolog. Podoba się! :)

Wróć do „Miniatura literacka”