Kto otrzyma brązowy medal?
Bitwa nr 19: B v E TRWA!

Temat: Bitwa, która wygrała sama siebie

Ilość ocen na ten moment: 0.
Przyjmowanie ocen trwa do 21.08.2018 godz. 23:59.

Maraton pisarski (1 - 30 grudnia)

Dzienniki regularnego pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Maraton pisarski (1 - 30 grudnia)

Postautor: katamorion » sob 26 lis 2011, 14:19

Amerykanie mają swój National Novel Writing Month, może warto pomyśleć o przeniesieniu pomysłu na grunt forum?
Zaczynamy pisać 1 grudnia, kończymy powieść 30-tego dnia tego samego miesiąca (31 celebrujemy).
W międzyczasie dopingujemy się nawzajem.
Ktoś chętny?

Awatar użytkownika
Thana
Wielki Akcelerator

Postautor: Thana » sob 26 lis 2011, 14:36

Ja. Jestem absolutnie przekonana, że nie potrafię napisać powieści w 30 dni. Wezmę sobie jednak za motto dowcip: "Panie hrabio, czy pan umie grać na fortepianie? Nie wiem, nigdy nie próbowałem".

Jakie są szczegółowe zasady zabawy?

Oczywiście nieunikniona metafora, węgorz lub gwiazda, oczywiście czepianie się obrazu, oczywiście fikcja ergo spokój bibliotek i foteli; cóż chcesz, inaczej nie można zostać maharadżą Dżajpur, ławicą węgorzy, człowiekiem wznoszącym twarz ku przepastnej rudowłosej nocy.

Julio Cortázar: Proza z obserwatorium

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » sob 26 lis 2011, 14:46

Szczegóły można pokrótce ustalić. Głównym celem jest napisanie odrębnej powieści (nie piszemy wspólnie, każdy tworzy swój własny utwór) w ciągu miesiąca.
Proponuję założyć odrębny wątek, w celu dopingowania się nazwajem - tutaj główną zasadą jest formułowanie tylko i wyłącznie pozytywnej zachęty i porad, w celu uniknięcia niechcianej blokady u piszących.
Ja mam zamiar posiłkować się książką "Book in a month" autorstwa V.L. Schmidt, Wyd. Writer's Digest. Nie wiem czy ksiązka jest dostępna na polskim rynku. Mogę przedstawiać streszczenie i punkty, o ile nie naruszę praw autorskich:)

Awatar użytkownika
Thana
Wielki Akcelerator

Postautor: Thana » sob 26 lis 2011, 15:07

To może jakoś tak własnymi słowami, dobrze? Bo lepiej jednak nie naruszać. Poza tym, może podaj jedynie słuszną na tę okoliczność definicję powieści. Bo ja muszę jakieś ramy mieć - inaczej wyprodukuję od czterech do ośmiu stron bełkotu metafizycznego dziennie, po czym złożę to do kupy i nazwę powieścią postmodernistyczną. A to by było za łatwe. :)

Oczywiście nieunikniona metafora, węgorz lub gwiazda, oczywiście czepianie się obrazu, oczywiście fikcja ergo spokój bibliotek i foteli; cóż chcesz, inaczej nie można zostać maharadżą Dżajpur, ławicą węgorzy, człowiekiem wznoszącym twarz ku przepastnej rudowłosej nocy.

Awatar użytkownika
dorapa
Debiutant
Debiutant

Postautor: dorapa » sob 26 lis 2011, 15:22

Ile trzeba napisać dziennie? Czy jest określony temat? Przedstawiamy to, co napisaliśmy?

"Natchnienie jest dla amatorów, ten kto na nie bezczynnie czeka, nigdy nic nie stworzy" Chuck Close, fotograf

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » sob 26 lis 2011, 15:24

Proponuję odłożyć na bok dywagacje na temat teorii literatury, bo jak zaczniemy dyskutować, czym jest powieść, kim jest bohater itp. to za rok dojdziemy do wniosku, że mamy całkiem inne zdania na ten temat, a tak w ogóle to szkoda że się po prostu nie zabraliśmy za pisanie:)
Wysłałam maila do autorki poradnika z pytaniem, co i ile z treści jej książki mogę zawrzeć na forum (np. pojedyńcze zdania podsumowujące. co mamy zrobić w dniu numer 1, 2 itd.) Możliwe, że nie odpisze.
Do 1 grudnia jest jeszcze kilka dni - dużo czasu na namysły, rozważania itp.

Awatar użytkownika
Thana
Wielki Akcelerator

Postautor: Thana » sob 26 lis 2011, 15:29

Ale ja właśnie nie chcę dywagować, tylko chcę, żebyś jako pomysłodawczyni zaproponowała jakieś konkretne ramy, w których mamy się poruszać. Napisz po prostu konkretnie, jak byś to wszystko widziała.

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » sob 26 lis 2011, 15:32

Jeśli ktoś chce, może publikować fragmenty. Możemy wyznaczyć np. cel jako 200 - 250 000 znaków (wychodzi ok. 150 stron).

[ Dodano: Sob 26 Lis, 2011 ]
śądzę, że większość osób próbuje już napisać jakąś powieść, niech więc w te 30 dni zacznie pracować nad swoim projektem. Nie chcę narzucać żadnych ograniczeń, ale wydaje mi się, że eksperymenty literackie powinniśmy odłożyć na później, dopóki nie wyćwiczymy się w pisaniu.

http://www.nanowrimo.org/en/forums
Podsyłam link. Amerykanie stawiają sobie za cel 50 000 (nie miałam jeszcze czasu doczytać czy słów, czy znaków).

Awatar użytkownika
dorapa
Debiutant
Debiutant

Postautor: dorapa » sob 26 lis 2011, 15:42

W ten sposób, z dnia na dzień, od 8 sierpnia do 1 października napisałam powieść na 240 000 znaków ze spacjami. Teraz trzeba by zwiększyć tempo. Zastanowię się, choć kusi. Do 1 grudnia jeszcze kilka dni.

"Natchnienie jest dla amatorów, ten kto na nie bezczynnie czeka, nigdy nic nie stworzy" Chuck Close, fotograf

Awatar użytkownika
Thana
Wielki Akcelerator

Postautor: Thana » sob 26 lis 2011, 15:47

Jak dla mnie - naprawdę sporo. Ale jak eksperymentować, to z rozmachem. :)
A jakieś założenia co do formy?

Edit: Ach, doczytałam, że proponujesz po prostu mobilizację do pracy nad tym, co już mamy, tak?

Awatar użytkownika
katamorion
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: katamorion » sob 26 lis 2011, 15:54

Zastanowię się, choć kusi.

Nie zastanawiaj się, czy pisać, tylko o czym;) Jak komuś nie wyjdzie, robimy powtórkę w styczniu. Ci, którym się udało, piszą nową powieść, ewentualnie dzielą się doświadczeniem z poligonu pisarskiego, a reszta kończy:)
A jakieś założenia co do formy?

Proponuję nie nakładać żadnych ograniczeń. To nie jest konkurs, gdzie są zawarte jakieś zasady i wymagania. Celem jest napisanie powieści - bez wprowadzania w trakcie pisania poprawek, tym można się zając na spokojnie w nowym roku.

Ach, doczytałam, że proponujesz po prostu mobilizację do pracy nad tym, co już mamy, tak?

Pracujesz nad powieścią. Może to być nowy projekt, może być taki, nad którym się pocimy od dłuszego czasu. Proponuję potraktować to na lekko jako zabawę i ćwiczenie pisarskie. Jeśli się nie uda, na pewno nie zostaniemy wydani na żer obcym istotom, w celu przeproadzenia prób laboratoryjnych. Jeśli się uda - miło jest zobaczyć maszynopis własnej powieści.[/quote]

Awatar użytkownika
Adrianna
Zasłużony
Zasłużony

Postautor: Adrianna » sob 26 lis 2011, 16:09

To 50 000 odnosi się do liczby słów. Moja znajoma próbowała do tego podchodzić teraz w listopadzie.

Powiadają, że taki nie nazwany świat z morzem zamiast nieba nie może istnieć. Jakże się mylą ci, którzy tak gadają. Niechaj tylko wyobrażą sobie nieskończoność, a reszta będzie prosta.

R. Zelazny "Stwory światła i ciemności"

Awatar użytkownika
dorapa
Debiutant
Debiutant

Postautor: dorapa » sob 26 lis 2011, 16:09

katamorion pisze:Cytat:
Zastanowię się, choć kusi.

Nie zastanawiaj się, czy pisać, tylko o czym;)

Wiem o czym ma być i kto będzie to czytał, tylko czy w grudniu dam radę?

Awatar użytkownika
Thana
Wielki Akcelerator

Postautor: Thana » sob 26 lis 2011, 16:11

Mam przeczucie, że to może być bardzo fajne doświadczenie, niezależnie od końcowych wyników. Na pewno nie mam ochoty łączyć tego z niczym, co zaczęłam wcześniej, bo tamto powinno iść swoim trybem. W moim przypadku to musi być coś zupełnie odrębnego. Hm, bez żadnych założeń, co do formy... Nie mam zielonego pojęcia, czy coś takiego może mi w ogóle wyjść. Ale to w sumie tym ciekawiej... Dobra. Idę myśleć nad tematem.

Awatar użytkownika
cranberry
Debiutant
Debiutant

Postautor: cranberry » sob 26 lis 2011, 16:18

Każdy pretekst do mobilizacji dobry :D Będę z poświęceniem dopingować. Mnie też możecie oczywiście wołać "Da-waj, da-waj!!", ale ja to planuję skończyć owszem, owszem 31 grudnia, tylko że 2012 :D Wbrew pozorom to realistyczne, a nie marudne plany ;)

Uważajcie z publikacją całości na forum, żeby nie spalić tekstu. Co do objętości, to roboczo można się posiłkować definicją wg regulaminu nagrody im. Zajdla, wg której powieść liczy się już powyżej 180 tys. znaków ze spacjami.

Wróć do „Maraton pisarski”