Obrazek Weryfikatorium

WIELKI FINAŁ! :text-link:
Czas głosowania minie: wt 31 mar 2020, 11:22

Pytania do Wojciecha "qli" Kulawskiego

Tu możesz zadać pytanie autorom udzielającym się na Weryfikatorium.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » ndz 07 sty 2018, 13:39

Oto temat, w którym można zadawać wszelkie pytania dotyczące twórczości Wojtka. Chodzi tu nie o bardziej ogólne porady, bo tych jest pełno w różnych działach, ale właśnie o pytania do naszego Autora.

Obrazek

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

do połączenia

Postautor: P.Yonk » ndz 07 sty 2018, 13:53

Gratulacje! :)
qla pisze:Source of the post Aż strach pomyśleć, że pierwsze opowiadanie zamieściłem na portalu w 2007 roku.

Chcesz powiedzieć, że dziesięć lat ćwiczyłeś, nim wydałeś pierwszą książkę? Pytam, by wiedzieć w ile uporu i cierpliwości się uzbroić... :)

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"
"Jem kamienie. Mają smak zębów."

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Tu się chwalimy publikacjami papierowymi (proza i inne)

Postautor: Navajero » ndz 07 sty 2018, 14:04

Wiesz, poza ćwiczeniami potrzebne jest ( przeważnie, choć nie zawsze), takie coś na "t", jak "talent" ;)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Postautor: P.Yonk » ndz 07 sty 2018, 14:07

Navajero pisze:Source of the post Wiesz, poza ćwiczeniami potrzebne jest ( przeważnie, choć nie zawsze), takie coś na "t", jak "talent"

Chcesz mi w ten zawoalowany sposób coś przekazać? Sugestia była? :)

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"
"Jem kamienie. Mają smak zębów."

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » ndz 07 sty 2018, 14:14

Nie, nawet chyba nie czytałem niczego Twojego. To taka uwaga ogólna, że nie same ćwiczenia :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
qla
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Pytania do Wojciecha "gli" Kulawskiego

Postautor: qla » ndz 07 sty 2018, 20:47

Dzięki wszystkim za miłe słowa. A odpowiadając P.Yonk-owi to w jednym zdaniu się nie da. Ale opowiem w dziesięciu. Zacząłem od opowiadań, zgłosiłem się do kilku portali i pisałem recenzje filmów, książek, aby ćwiczyć warsztat. Czytałem wszystko o pisaniu co wpadło mi w ręce i pisałem. Trochę nawet mi się chce śmiać, że wszystko to co napisał niegdyś Pan Andrzej Pilipiuk w cyklu piszemy bestsellera sprawdziło się niemal idealnie. Ale idąc dalej, pisałem opowiadania i wysyłałem na wszelkie konkursy jakie istniały. Przez te wszystkie lata ze stu konkursów w których brałem udział w dziesięciu coś wygrałem (nie wiem, ale chyba zadziałał rachunek prawdopodobieństwa). Po trzech latach pisania odważyłem się napisać zbiór opowiadań science-ficton z jednym bohaterem. Następnie zacząłem szukać dla niego wydawcy. Nie znalazłem, choć dwa razy było blisko. Nie zraziłem się, tylko postanowiłem napisać prawdziwą powieść science-fiction z elementami fantasy. Napisałem, ale wydawcy również nie znalazłem. Postanowiłem napisać drugę część tej powieści. Sądziłem, że dwutomowy tekst przekona wreszcie wydawców. Nie przekonał. Kilka moich opowiadań kryminalnych coś tam wygrało. Z tego też powodu przerzuciłem się na kryminał, bo stwierdziłem, że tu łatwiej. Napisałem powieść. Zacząłem szukać wydawcy.Videograf chciał wydać, ale ostatecznie powieść się nie ukazała. Wtedy byłem już bliski załamania. Myślałem o self-publishingu, albo innych sposobach jak wydać powieść. Miałem nawet myśli, aby rzucić to w cholerę bo po co pisać, skoro nikt nie chce tego czytać. Ostatecznie nie poddałem, się tylko zacząłem pisać drugą część powieści kryminalnej. I wtedy stał się cud. Współwłaściciel jednego z warszawskich wydawnictw, do którego wysłałem propozycję wydawniczą postanowił mi pomóc, zupełnie bezinteresownie. Co prawda powiedział, że mnie nie wyda, ale dość dużo rozmawialiśmy o tym co pisałem (nadal zresztą rozmawiamy). Służył mi pomocą, cennymi radami i korygował to, co robiłem źle. W ten sposób skończyłem drugą część kryminału, potem trzecią. Potem napisałem jeszcze thriller sensacyjny. Trzy kryminały zapakowałem w jedną całość i rozesłałem po wydawnictwach (jak często sugeruje Pan Andrzej). Odzewało się wydawnictow CM, które podpisało ze mną umowę na wszystkie trzy kryminały. I chyba tyle. Trochę się rozpisałem, ale krócej nie umiałem. Cóż mogę powiedzieć, stało się dokładnie tak, jak pisał niegdys Pan Pilipiuk. Dziesięc lat pisania, napisanych siedem powieści. Ósma w trakcie pisania. W szufladzie pewnie setka opowiadań i z tysiąc pomysłów na różne inne rzeczy. Ot cała moja historia. Wydaje mi się, że najważniejsza jest wytrwałość i mocne przekonanie, że chce się pisać. W pewnym momencie doszedłem do takiego momentu, że gdyby nawet nikt nie chciał mnie wydawać, nadal bym pisał, bo stało się to częścią mnie i nie potrafiłbym bez tego żyć. I chyba to cała puenta sukcesu.

Added in 1 minute 20 seconds:
Alicjo niestety nigdzie nie ma fragmentu, bo wydawca nie zamieścił, ale jak bardzo chcesz mogę podesłać na priv.

Wojciech Kulawski - strona autorska: http://wojciechkulawski.pl

Awatar użytkownika
ancepa
WModerator
WModerator

Postautor: ancepa » ndz 07 sty 2018, 21:09

Serdeczne gratulacje! Ciężka droga zwieńczona sukcesem. :)
Jak ocenisz współpracę z CW?

Awatar użytkownika
qla
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: qla » ndz 07 sty 2018, 21:40

ithilhin - moja ksywka to qla od kulawskiego a nie gli, choć gli też dobrze brzmi ;-)

Added in 15 minutes 15 seconds:
ancepa - współpraca z wydawnictwem jak najbardziej OK. Dostałem jak na debiutanta całkiem rozsądną stawkę za egzemplarz. Okładka mi się podoba, choć nie miałem na nią żadnego wpływu. Zobaczymy jak będzie dalej z promocją, choć podoba mi się, że książka dostępna jest nawet za granicą wśród polonii (na przykład tu):
https://www.bokus.com/cgi-bin/product_s ... 20Kulawski
Widziałem ją również na niemieckojęzycznej stronie, gdzie cena była w eur :-).

Awatar użytkownika
Marcin Dolecki
Debiutant
Debiutant

Postautor: Marcin Dolecki » czw 11 sty 2018, 22:05

Navajero pisze:Source of the post Wiesz, poza ćwiczeniami potrzebne jest ( przeważnie, choć nie zawsze), takie coś na "t", jak "talent" ;)

Z łaską boską warto współpracować :)
Gratuluję debiutu.

"Właściwie było to jedno z tych miejsc, które istnieją wyłącznie po to, żeby ktoś mógł z nich pochodzić." - T. Pratchett

Double-Edged (S)words

Awatar użytkownika
qla
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: qla » śr 17 sty 2018, 15:09

Dzięki Marcinie.

Augusta

Postautor: Augusta » śr 17 sty 2018, 15:18

qla pisze:Source of the post Przez te wszystkie lata ze stu konkursów w których brałem udział

Podziwiam. Determinacja nieprawdopodobna! :)
Powodzenia i sukcesów!

Awatar użytkownika
qla
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: qla » pt 19 sty 2018, 19:40

Augusta może trochę się rozpędziłem :-) Może było ich osiemdziesiąt dziewięć.
Dzięki i pozdrowienia.

Awatar użytkownika
qla
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: qla » pt 15 cze 2018, 13:59

Witam wszystkich. Chciałbym się pochwalić kolejną powieścią kryminalną, która w środę 20.06.2018 będzie mieć swoją premierę.
https://www.wydawnictwocm.pl/wojciech-k ... p-323.html

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » pt 15 cze 2018, 14:22

Gratulacje!

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
Alicja Minicka
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Alicja Minicka » pt 15 cze 2018, 14:27

Gratulacje :)

Wróć do „Strefa Pisarzy”