Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Może mnie wydadzą...

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant
OSTRZEŻENIA: 0

Może mnie wydadzą...

Postautor: mrs.durst1 » śr 28 lis 2018, 08:54

Witam!

Wczoraj dostałam telefon z wydawnictwa, że są zainteresowani moim tekstem. Chcieliby go wydać w przyszłym roku. Dzisiaj dostałam maila:

"Jakbym widział współpracę? Jeżeli mamy debiutanta to zdarza się, że pierwszy tekst kupujemy od autora ( nie dotyczy to książek o dużej objętości), a nawet następne z serii. Wprowadzając autora na rynek staramy się go wypromować ( ww innym przypadku też promujemy), pozwala to też na ustalenie niższej ceny detalicznej ... na wyższe ceny przyjdzie czas jak już autor zaistnieje. Oczywiście wszystko jest do ustalenia. Oczywiście dobrze by było aby w przyszłym roku wydać przynajmniej kilka Pani pozycji, ale wiadomo będzie to zależało od Pani"

Co mam o tym sądzić? Jakieś wskazówki?

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Może mnie wydadzą...

Postautor: Romecki » śr 28 lis 2018, 08:59

Czy to nie wrocławskie wydawnictwo Astrum? Bo tak mi pachnie... Co do sprzedawania tekstu jako zasady - kwestia za ile? :) zwykle jednak to są dziwne wynalazki wydawnicze, tj. one tak postępują, bardziej tradycyjni wydawcy mają inne procedury - też bardziej tradycyjne :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Może mnie wydadzą...

Postautor: mrs.durst1 » śr 28 lis 2018, 09:03

Romecki pisze:Source of the post Czy to nie wrocławskie wydawnictwo Astrum? Bo tak mi pachnie... Co do sprzedawania tekstu jako zasady - kwestia za ile? :) zwykle jednak to są dziwne wynalazki wydawnicze, tj. one tak postępują, bardziej tradycyjni wydawcy mają inne procedury - też bardziej tradycyjne :)

Nie, nie Astrum. Czyli lepiej udzielić licencji? I mieć % od sprzedaży?

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Może mnie wydadzą...

Postautor: Romecki » śr 28 lis 2018, 09:07

Najlepsza opcja: zaliczka + %. Chyba że kwota za pierwszą książkę będzie bardzo wysoka.
Skoro nie Astrum, to coś mi skrzaci, że to może być Kraków :) pytam, bo wiesz - sprzedać dobremu to jednak coś innego niż sprzedać złemu :P

"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Może mnie wydadzą...

Postautor: Jacek Łukawski » śr 28 lis 2018, 09:11

mrs.durst1 pisze:Source of the post
Romecki pisze:Source of the post Czy to nie wrocławskie wydawnictwo Astrum? Bo tak mi pachnie... Co do sprzedawania tekstu jako zasady - kwestia za ile? :) zwykle jednak to są dziwne wynalazki wydawnicze, tj. one tak postępują, bardziej tradycyjni wydawcy mają inne procedury - też bardziej tradycyjne :)

Nie, nie Astrum. Czyli lepiej udzielić licencji? I mieć % od sprzedaży?

Praw autorskie są z zasady niezbywalne.
Umowa powinna regulować procent od sprzedaży egzemplarza - z uwzględnieniem (ważne!) czy to procent od ceny okładkowej, czy realnej ceny sprzedaży. To, kiedy wydawca ma prawo przecenić książkę, jak i kiedy będzie się ze sprzedaży rozliczał itd.
Mile widziana jest również zaliczka na poczet przyszłej sprzedaży.

Tak więc NIE sprzedajesz tekstu za określoną kwotę i koniec. Co najwyżej możesz ustalić kwotę zaliczki jaka zostanie Ci zapłacona na starcie, a która potem będzie uwzględniona w sprzedaży, tk. kolejne pieniądze otrzymasz dopiero, gdy przychód ze sprzedaży przekroczy wartość zaliczki.

Pozdrawiam i powodzenia :)

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Może mnie wydadzą...

Postautor: mrs.durst1 » śr 28 lis 2018, 09:14

Romecki pisze:Source of the post Najlepsza opcja: zaliczka + %. Chyba że kwota za pierwszą książkę będzie bardzo wysoka.
Skoro nie Astrum, to coś mi skrzaci, że to może być Kraków :) pytam, bo wiesz - sprzedać dobremu to jednak coś innego niż sprzedać złemu :P

Najgorzej być nierozeznanym i nie wiedzieć ile to "wysoka kwota". Mógłbyś napisać wprost iloma milionami ;) debiutant może się zadowolić?
Druga sprawa to być nierozeznanym i nie widzieć, któryś są dobrzy a którzy źli

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Może mnie wydadzą...

Postautor: Romecki » śr 28 lis 2018, 09:17

Jacku, dwie poprawki:
- niezbywalne są tylko prawa autorskie osobiste, a nie majątkowe - tu domyślnie chodzi o te drugie;
- znam przypadki dobrych wydawnictw, które aby się nie bawić w rozliczenia, proponują za tekst kwotę tak wysoką, że się im sprzedać zwyczajnie opłaca :) ale oczywiście to są wyjątki, co do zasady się zgadzam - nie sprzedaje się i już :)

Added in 2 minutes 31 seconds:
mrs.durst1 pisze:Source of the post
Romecki pisze:Source of the post Najlepsza opcja: zaliczka + %. Chyba że kwota za pierwszą książkę będzie bardzo wysoka.

Najgorzej być nierozeznanym i nie wiedzieć ile to "wysoka kwota". Mógłbyś napisać wprost iloma milionami ;) debiutant może się zadowolić?
Druga sprawa to być nierozeznanym i nie widzieć, któryś są dobrzy a którzy źli

Powiedzmy, że jak ktoś Ci zaproponuje pieniądze, w przeliczeniu, za przynajmniej dziesięć tysięcy sprzedanego nakładu, to możesz zacząć się zastanawiać :)
Dobrzy są ci, których książki widujesz w księgarniach, w Empiku, słyszysz o nich (wyjątek, wydawnictwa dla dzieci i wczesnej młodzieży, tu istnieje wiele innych niż tradycyjna księgarnia kanałów dystrybucji).

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Może mnie wydadzą...

Postautor: Jacek Łukawski » śr 28 lis 2018, 09:29

Zgadzam się Romku.
Ja uprościłem i nie chciałem mieszać Chłopakowi na starcie. Będzie miał jeszcze czas na deale życia ;)

Awatar użytkownika
Aktegev
Dusza pisarza

Może mnie wydadzą...

Postautor: Aktegev » śr 28 lis 2018, 09:43

Wydaje mi się, że w zawodzie twórczym świadomość, że istnieją prawa autorskie osobiste (niezbywalne) i autorskie majątkowe to podstawa :)
A jaki procent jest teraz realny i przyzwoity (dla debiutanta)? Wcześniej na Wery podawane były wartości, ale wiadomo, to się z czasem może zmieniać.

"Kiedy autor powiada, że pracował w porywie natchnienia, kłamie." Umberto Eco

Miłek z Czarnego Lasu /film/

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Może mnie wydadzą...

Postautor: Romecki » śr 28 lis 2018, 09:48

Wszystko jest kwestią umowy, nie ma norm (a są kraje, gdzie poniżej 8% od ceny okładkowej jest zakazane :D). Ale tak mi się wydaje, że 7-8% od ceny okładkowej albo 15% od ceny zbytu to jakaś sensowna granica, od której należy przeć w górę :)

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Może mnie wydadzą...

Postautor: Jacek Łukawski » śr 28 lis 2018, 09:49

Ups, dopiero się zorientowałem, że niechcący z Dziewczyny chłopaka zrobiłem. Przepraszam mrs.durst1, to z rozpędu - proszę się na mnie nie gniewać :)

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Może mnie wydadzą...

Postautor: mrs.durst1 » śr 28 lis 2018, 10:22

Jacek Łukawski pisze:Source of the post Ups, dopiero się zorientowałem, że niechcący z Dziewczyny chłopaka zrobiłem. Przepraszam mrs.durst1, to z rozpędu - proszę się na mnie nie gniewać :)

Spoko, zawsze chciałam być mężczyzną :) jakkolwiek to brzmi. Macie jeszcze jakieś porady?. Dzisiaj czeka mnie rozmowa i chce się przygotować odpowiednio

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Może mnie wydadzą...

Postautor: mrs.durst1 » sob 15 gru 2018, 21:56

Dla wszystkich zainteresowanych:

UDAŁO się! Umowa z wydawnictwem podpisana.
Premiera mojego dzieła prawdopodobnie w kwietniu :mrgreen:

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Może mnie wydadzą...

Postautor: Navajero » sob 15 gru 2018, 21:59

Gratuluję :) Jaka firma?

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Może mnie wydadzą...

Postautor: mrs.durst1 » sob 15 gru 2018, 23:46

Navajero pisze:Source of the post Gratuluję :) Jaka firma?

Skrzat, Kraków

Wróć do „Jak wydać książkę w Polsce?”