Jasna Strona Mocy
Walcz o tytuł "Siewca Dobra 2018"!
Informacje o konkursie :arrow: KLIK

Jaki kryminał napisać, żeby go wydać i dokonać rewolucji? :)

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 26 lut 2018, 12:51

Na kanwie tego bardzo zastanawiającego felietonu: http://smakksiazki.pl/polski-kryminal-s ... hmielarza/ zastanawiam się, jak dziś trzeba pisać kryminał, aby miał szansę naprawdę wpisać się w "polską szkołę"? Czyli nie był wtórny, nie był klonem, stał się osobnym zjawiskiem?

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
slavec2723
Dusza pisarza

Postautor: slavec2723 » pn 26 lut 2018, 19:13

ależ Romku, to bardzo proste: nie pisz jak, Chmielewska, Bonda, Miłoszewski, Wroński, Krajewski, Szwechłowicz, Puzyńska, Rudnicka, Czubaj, i bardzo ważne, nie pisz jak Mróz, czyli nie pisz, jak koledzy po piórze. Sukces gwarantowany! :)

(...) zapoznam pana z moim wydawcą. To jest łajdak, jak wszyscy wydawcy. Ale uczciwy łajdak.
Paul Barz - "Kolacja na cztery ręce"

Awatar użytkownika
Alicja Minicka
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Alicja Minicka » pn 26 lut 2018, 19:59

A co oznacza termin "polska szkoła"? Brak oryginalnych pomysłów dotyczy nie tylko kryminałów.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pn 26 lut 2018, 20:08

To są bzdury, taka mowa - trawa majaca zamaskować niski poziom wiedzy i brak pomysłu na felieton. Istnieją pewne tendencje, ale nigdzie nie ma narodowych szkół pisania. Także kryminałów. Określenia w rodzaju "Skandynawska szkoła" to tylko chwyty marketingowe. Po prostu tu i ówdzie pewne tendencje są mniej czy bardziej popularne, drugoligowi autorzy czasami próbują małpować pierwszoligowych, ot i cała "szkoła". Szkoda czasu na dyskusję.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
TadekM
Umysł pisarza

Postautor: TadekM » pn 26 lut 2018, 20:40

slavec2723 pisze:Source of the post ależ Romku, to bardzo proste: nie pisz jak, Chmielewska, Bonda, Miłoszewski, Wroński, Krajewski, Szwechłowicz, Puzyńska, Rudnicka, Czubaj, i bardzo ważne, nie pisz jak Mróz, czyli nie pisz, jak koledzy po piórze. Sukces gwarantowany! :)

Z doświadczenia powiem, że książki, która jest "inna" wcale nie jest łatwo wydać. W przypadku polskich autorów wydawcy chętniej sięgają po teksty, które brak jakości nadrabiają bardzo klarownym targetem. Zresztą, może wszyscy wydawcy tak robią.

Awatar użytkownika
Godhand
Junior Admin
Junior Admin

Postautor: Godhand » pn 26 lut 2018, 23:08

"Skandynawska szkoła" to międzynarodowy sukces Larssona i Nesbo. Czyli żadna szkoła. A tezy z felietonu można wykorzystać do opisania każdego gatunku.
Dla mnie jęki z cyklu "bo my Polacy nie mamy..."

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 26 lut 2018, 23:33

O tyle się nie zgodzę, że np. jeśli nawet nie szkoła, to wspomniany w tekście nurt retro istniał, miał się dobrze i stanowił rzeczywisty wyróżnik pewnej części kryminałów. Etniczne klimaty też przez chwilę taki wyróżnik stanowiły. Pytanie, w którą stronę należy iść, jakich wyróżników szukać, wcale nie jest głupie. I przecież wiadomo, że nigdy takie wyróżniki nie będą dotyczyły stu procent populacji danego gatunku, to nie o to chodzi.
Ja nie piszę kryminałów, ale jednak kwestia wydaje mi się wcale nie taka wydumana. Bo to jest pytanie o to, jak przewidzieć, co będzie popularne za x czasu, ewentualnie jak to wykreować (kłania się znów Marcin Wroński).
Ale oczywiście Wasze zdanie jest ciekawym oglądem sytuacji :)

"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pn 26 lut 2018, 23:39

Kiedy podłączenie się do popularnego nurtu jest swoistą kalką. Nic nowego zresztą, coś takiego istnieje od zarania literatury. Co innego, stworzyć taki nurt :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 26 lut 2018, 23:46

No i o to biega.
A, jeszcze jedno - nie zgadzam się, że nie istnieje skandynawska szkoła kryminału. Istnieje w tym sensie, że Larsson nie umiał pisać, ale za to umiał po dziennikarsku pokazać Szwecję inną niż ta mydlana i skrzącą się tęczowo bańka kreowana w mediach. I wielu, wielu Skandynawów poszło jego śladem. Oni właściwie sprzedali światu nową wersję literatury obyczajowej pod szyldem "skandynawski kryminał" :)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pn 26 lut 2018, 23:49

Eeee... ale to już było. Swego czasu było sensacją ukazanie "brudnej" Ameryki w kryminale. Znaczy Stanów Zjednoczonych. I w ogóle nurt noir. Żadna nowość.

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 26 lut 2018, 23:52

Nie, na tę skalę nie było. Noir to wciąż były kryminały. Larsson nie napisał kryminału, choć jako taki go sprzedał :)
Mniejsza p definicje, niemniej takie kombinacje wydają mi się sensowne - zbanalizować można wszystko, ale ja tam się zgadzam z niektórymi tezami tego tekstu. Nie z tym, że nie mamy Rankina, więc płacz - bo po co nam Rankin? Ale co do poszukiwań gatunkowych - to jak wyżej :)

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » pn 26 lut 2018, 23:53

Godhand pisze:Source of the post "Skandynawska szkoła" to międzynarodowy sukces Larssona i Nesbo.

Wcześniej był jeszcze Henning Mankell. Ale jego kryminały z komisarzem Wallanderem nazywano również "powieściami społecznymi z wątkiem kryminalnym". Może to wlaśnie takie solidne zaplecze obyczajowe decyduje o specyfice "szkoły"? Krajewski i Wroński, przywoływani w tym felietonie, też na tym bazowali. A taki Camilleri, który swojego bohatera umieścił w zapadłej dziurze na Sycyli... Lokalność jest z pewnością jednym z elementów ich sukcesu. I to lokalność wcale nieoczywista, bo prowincjonalna. Chociaż "szkoła" to chyba jednak bardziej hasło wywoławcze.

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pn 26 lut 2018, 23:53

IMO, tak czy owak, to wariacja na temat, i nic nowego. Reszta to po prostu dobry marketing.

dr Samuel Johnson

Augusta
Pisarz
Pisarz

Postautor: Augusta » pn 26 lut 2018, 23:56

"W kategorii „Kryminał, sensacja, thiller” na dwadzieścia tytułów, mamy tylko trzy książki polskich autorów. Trzy na dwadzieścia!"
Pff. Też mi coś. W młodzieżówce jest tylko jedna polska na dwadzieścia.
Moja :P
A co do polskich kryminałów, Kuźmińscy. Są doskonali.

f

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pn 26 lut 2018, 23:57

Ale to tylko jeden portal :) Więc nie uogólniajmy.

dr Samuel Johnson

Wróć do „Jak wydać książkę w Polsce?”