Jasna Strona Mocy
Walcz o tytuł "Siewca Dobra 2018"!
Informacje o konkursie :arrow: KLIK

Jak NIE wydawać swojej pierwszej książki

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
D. Wiktorski
Wydawca
Wydawca
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: D. Wiktorski » wt 25 kwie 2017, 22:39

Kilka dni temu popełniłem taki oto "króciutki" tekst, w którym rozprawiam się z większością mitów powtarzanych przez firmy vanity.
Bywalcom forum raczej się nie przyda, ale na pewno stanowi dobry materiał do podsyłania ludziom, którzy będą skłonni dać się naciąć.

https://www.dropbox.com/sh/t1ytx75htm5w ... 6zeca?dl=0

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » wt 25 kwie 2017, 22:49

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
D. Wiktorski
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Postautor: D. Wiktorski » wt 25 kwie 2017, 22:53

Tak, każdy może w dowolnym miejscu opublikować, byle niekomercyjnie.

Awatar użytkownika
Monivrian
Dusza pisarza

Postautor: Monivrian » śr 26 kwie 2017, 01:13

A ostatnio zauważyłam pewną rzecz. Wydawnictwa vanity press nienawidzą krytyki pod swoim adresem. Jakiś czas temu napadłam na jednego z takich wydawców na Facebooku. Zarzuciłam im, że oszukują autorów, nabijają ich w butelkę. Efekt? Zablokowali mi możliwość wstawiania komentarzy. Banda parszywych oszustów.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 3

Postautor: Andrzej Pilipiuk » czw 27 kwie 2017, 13:25

Temat "jak nie wydawać..." rozszerzyłbym o problem publikacji w małych wydawnictwach - krzakach.

Tj. jak firma dopiero startuje trzeba by zajrzeć w jej KRS kto jest właścicielem i ile razy już miał wydawnictwo w przeszłości.

Jak firma istnieje już jakiś czas warto zobaczyć ile pozycji do tej pory wydała. Powiedzmy sobie szczerze - o ile nie wydaje superbestselerów tłumaczonych z języków obcych to sorry Winetou - ale 2-3 książki miesięcznie uważam za dolna granicę opłacalności.

Zaczynałbym od wysokiej poprzeczki - najpierw idziemy do dużych. Potem jak się nie uda - obniżamy wymagania...

*

w moim przypadku było inaczej - tj. zostałem spuszczony ze schodów przez "poważnych graczy" naszej branży. Nie poszedłem pod jeden adres bo wiedziałem że to wałek. Związałem się z firmą która startowała. Ale jest to droga dość ryzykowna. Miałem fart - z 4 wydawnictw które startowały wówczas przetrwało jedno.

Awatar użytkownika
D. Wiktorski
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Postautor: D. Wiktorski » pt 28 kwie 2017, 18:42

W sumie... Warto to będzie poruszyć, tylko będę musiał wcześniej porozmawiać z autorami, którzy w krzakach wydali.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pt 28 kwie 2017, 18:55

Na pewno chętnie udzielą Ci wywiadu :P

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
SirVimes
Pisarz domowy

Postautor: SirVimes » ndz 14 maja 2017, 15:20

^O co dokladnie pytasz?

Awatar użytkownika
Blassius
Kmiotek

Postautor: Blassius » pn 18 cze 2018, 12:00

Temat od roku zgasł, a przecież wielu z nas pisze. W temacie alternatywy jest jeszcze inna opcja. Otóż przeszukując strony i profile różnych wydawców natknąłem się na coś takiego, https://www.facebook.com/rozpisani/. Czasu jest mało, ale może warto spróbować? W ramach konkursu dają promocję i nakład z korektą, więc nie jest to typowy selfpub. Ktoś ma doświadczenia?? To jest ponoć II edycja konkursu. Piszę gdzie się da, bo nie wiem czy wysyłać tekst.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 18 cze 2018, 12:10

Wybacz szczerość, ale odpowiedź jest krótka: nie wysyłać.

Uzasadnienie: tu masz link do umowy, jaką miałbyś podpisać w przypadku wygrania https://www.rozpisani.pl/konkurs-umowa
A tu masz przedsmak tej radości, fragment:

§3 – Realizacja zamówień, dostawy, rozliczenia, sprzedaż
1. Pierwsza produkcja i dostawa egzemplarzy Publikacji z Drukarni do Dystrybutora będzie realizowana przez Dystrybutora na podstawie zamówienia („Zamówienie”).
W związku z tym, że Sprzedawca jest laureatem konkursu „Wydaj wszystkich swoich bohaterów” organizowanego przez Dystrybutora, Dystrybutor zwalnia Sprzedawcę z konieczności pokrycia kosztów Opłaty za pierwszą produkcję i pierwszą dostawę.
2. Pierwszy nakład zlecony do produkcji w drodze Zamówienia będzie zawierał 120 (sto dwadzieścia) egzemplarzy Publikacji, w tym 100 (sto) egzemplarzy Publikacji przeznaczonych do Szerokiej Dystrybucji Książki Drukowanej i 20 (dwadzieścia) egzemplarzy Publikacji dla Sprzedawcy (pakiet autorski).
Jeśli Dystrybutor znajdzie nabywcę na wszystkie egzemplarze Publikacji przyjęte do dystrybucji w ramach Szerokiej Dystrybucji Książki Drukowanej, Sprzedawca niniejszym upoważnia Dystrybutora do wydrukowania kolejnego nakładu egzemplarzy Publikacji na koszt Sprzedawcy, w ilości nie większej niż ...... (...............) egzemplarzy, z zastrzeżeniem ust. 5 poniżej.
3. Niezależnie od postanowień ust. 2 powyżej, jeśli stan magazynowy wydrukowanych egzemplarzy Publikacji zmniejszy się o połowę lub więcej egzemplarzy, Sprzedawca niniejszym upoważnia Dystrybutora do wykonania dodruku egzemplarzy Publikacji na koszt Sprzedawcy, celem uzyskania stanu magazynowego w ilości ...... (...............) egzemplarzy, z zastrzeżeniem ust. 5 poniżej.

Nie czytałem dalej, nie doszedłem do %, etc. Po takim passusie, w którym to Ty płacisz za druk egzemplarza nr 121 - sprawa jest jasna.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pn 18 cze 2018, 12:26

Romecki pisze:
Nie czytałem dalej, nie doszedłem do %, etc. Po takim passusie, w którym to Ty płacisz za druk egzemplarza nr 121 - sprawa jest jasna.

Za to zwycięzców może być wielu :P

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 18 cze 2018, 12:30

Też mi to przyszło do głowy, tym bardziej, że pierwsza edycja wyglądała tak:
https://www.rozpisani.pl/home/actualitydetails/146
Zatem teoretycznie można było zaproponować taką umowę sześciu osobom :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza

Postautor: Eldil » pn 18 cze 2018, 13:24

Romecki pisze:Source of the post teoretycznie można było zaproponować taką umowę sześciu osobom

Może byli gotowi na więcej - I, II i III miejsce, 10 wyróżnień, x nagród publiczności, x nagród recenzentów, x nagród pani Wiesi, pana Ziutka etc. ...
ale zgłosiło się tylko 6 osób? ;)

System crash down. Out of order.

System crash down. Out of order.

Wróć do „Jak wydać książkę w Polsce?”