Jasna Strona Mocy
Walcz o tytuł "Siewca Dobra 2018"!
Informacje o konkursie :arrow: KLIK

Tantiemy za wypożyczenia biblioteczne

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
MarcinCiszewski
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Tantiemy za wypożyczenia biblioteczne

Postautor: MarcinCiszewski » wt 02 lut 2016, 16:10

Temat jest w zasadzie interesujący dla fioletowych, mimo to zdecydowałem się ogłosić rzecz publicznie.
Rozmawiałem z urzędnikiem Ministerstwa Kultury, odpowiedzialnym za nowelizację Prawa Autorskiego i otrzymałem następujące informacje:
1. w tym roku (przełom II i III kw) wejdzie w życie prawo pozwalające polskim autorom czerpać tantiemy z wypożyczeń bibliotecznych.
2. Pieniądze będą wypłacane raz do roku przez wybraną w przetargu organizację zbiorowego zarządzania. Przetarg trwa, rozstrzygnięcie ma zapaść w kwietniu. Gdy już będzie wiadomo, co to za organizacja, należy się do niej zgłosić i zarejestrować. Jakie są kryteria, ile trzeba mieć publikacji - nie wiem.
3. Dostaniemy tantiemy już za 2015 rok.
4. Wysokość wynagrodzeń ma stanowić 5% sumy wszystkich zakupów bibliotecznych z roku, którego dotyczy wypłata. Pan, pociągnięty za język, wyznał mi, że za rok 2014 była to suma ok 78 mln pln, czyli do wypłaty ok <4 mln pln. (78x5%). 25% z tej kwot idzie dla wydawców, 75% dla autorów. Z tego łatwo wyliczyć, że gdybyśmy mieli brać tantiemy za 2014 byłaby to kwota 3 mln pln do podziału na....No właśnie, nie wiadomo na ile osób. Za 2015 dane dopiero spływają, więc nie wiadomo ile będzie do podziału.
5. Wysokość tantiem związana jest oczywiście z ilością wypożyczeń książek danego autora w całej Polsce w danym roku. Ma obowiązywać zasada, że wypłata to nie mniej niż 20 zł i nie więcej niż pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia za dany rok.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 3

Postautor: Andrzej Pilipiuk » wt 02 lut 2016, 17:16

czyli max dostać można będzie 5 średnich krajowych czyli coś ok 20 tyś?

powiem tak - zasadniczo jestem przeciw - biblioteki uważam za formę dobrej bezpłatnej reklamy moich książek. czerpanie zysków z tej formy łamie pewna niepisaną tradycję.

Z drugiej strony biorąc pod uwagę jak łupią mnie podatkami to wezmę i te 500 na drugie dziecko i te XXX? z wypożyczeń.

Tyle lat dokładałem do budżetu nie korzystając ani ze służby zdrowia ani z policji ani straży pożarnej to miło będzie dostać parę groszy w zmian...

Awatar użytkownika
ithilhin
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: ithilhin » wt 02 lut 2016, 17:29

To jest dostosowanie przepisów do dyrektyw unijnych i chyba zaczęli pracę w 2014 a do sejmu wpłynął w 2015.
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/Przebi ... 220025B960

Mi się generalnie podoba, bo państwo wspiera twórców - to raczej dobrze. :wink:

gosia

Thig crioch air an saoghal, ach mairidh gaol is ceòl.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Postautor: Andrzej Pilipiuk » wt 02 lut 2016, 18:16

mi się podoba ze to będzie jakoś mniej więcej proporcjonalnie - tzn. ci bardziej poczytni dostaną ciut więcej...

ergo: tacy jak ja dostaną kasy wielokrotnie więcej niż pieski pokojowe speców od literatury których wiekopomne dzieła zarastają kurzem ;)

ale co do reszty projektu mam raczej mieszane uczucia.

rzućcie okiem proszę tu:

http://pawelpollak.blogspot.com/2014/10 ... rosza.html

i tu

http://pawelpollak.blogspot.com/2015/01 ... yczen.html

Awatar użytkownika
Grimzon
Legenda pisarstwa

Postautor: Grimzon » wt 02 lut 2016, 18:41

Jeżeli skończy się tak, że za wypożyczenie książki będzie się płaciło (jak za wypożyczanie filmu na vhs/dvd kiedyś) to tylko pogorszy a nie polepszy stan czytelnictwa.

Wszechnica Szermiercza Zaprasza!!!

Pióro mocniejsze jest od miecza. Szczególnie pióro szabli.
:ulan:

Awatar użytkownika
ithilhin
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: ithilhin » wt 02 lut 2016, 18:45

Ale tu chyba chodzi o to, że to Autorom mają płacić za wypożyczenia.

gosia

Awatar użytkownika
Godhand
Junior Admin
Junior Admin

Postautor: Godhand » wt 02 lut 2016, 18:48

Ithi, artykuł Pollaka sugeruje, że biblioteki będą chciały pobierać "opłaty" od czytelników.

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
ithilhin
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: ithilhin » wt 02 lut 2016, 19:04

Ale chyba nic takiego nie ma w nowelizacji?

Poza tym jest regulacja w Ustawie o bibliotekach.

art. 14. Ustawy o bibliotekach (Dz.U. 1997 Nr 85 poz. 539) mówi: „Usługi bibliotek, których organizatorami są podmioty określone w art. 8 ust. 2, są ogólnie dostępne i bezpłatne, z zastrzeżeniem ust. 2”. Z ust. 2 jasno wynika, że „Opłaty mogą być pobierane: 1) za usługi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne oraz wypożyczenia międzybiblioteczne; 2) za wypożyczenia materiałów audiowizualnych; 3) w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne; 4) za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych; 5) za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie materiałów bibliotecznych.”

gosia

Awatar użytkownika
Grimzon
Legenda pisarstwa

Postautor: Grimzon » wt 02 lut 2016, 19:08

Z artykułu

I chociaż zasady są jasne: owe tantiemy nie mogą wiązać się z opłatami za biblioteki ani nie powinny uszczuplać dotychczasowego budżetu bibliotek, rząd polski, zamiast poszukać dodatkowych środków, wymyślił sobie, że po cichu przerzuci ten koszt na czytelników. Do artykułu 28 został mianowicie dodany ustęp drugi w brzmieniu: „Pobieranie opłat przez jednostki wymienione w ust. 1 [czyli generalnie biblioteki], w granicach potrzebnych dla pokrycia kosztów ich działalności nie stanowi osiągania bezpośrednio lub pośrednio korzyści majątkowej”. Innymi słowy: biblioteki nie mogą brać od czytelników pieniędzy, ale wzięcie pieniędzy na czynsz, zakup książek i pensje pracowników nie jest braniem pieniędzy od czytelników.

Awatar użytkownika
ithilhin
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: ithilhin » wt 02 lut 2016, 19:18

No cóż, zobaczymy jak z tego wybrną.

[ Dodano: Wto 02 Lut, 2016 ]
Według noweli do otrzymywania wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne uprawnieni będą twórcy utworów wyrażonych słowem, powstałych i opublikowanych w języku polskim, tłumacze utworów na język polski oraz twórcy utworów plastycznych i fotograficznych oraz wydawcy. Wypłatą takich wynagrodzeń zajmą się organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, wyłonione w drodze konkursu, z dofinansowania przekazywanego przez ministra kultury ze środków Funduszu Promocji Kultury (zasilanego przez wpływy z opodatkowania hazardu).

http://www.polskieradio.pl/42/276/Artyk ... bibliotece

gosia

Awatar użytkownika
Grimzon
Legenda pisarstwa

Postautor: Grimzon » wt 02 lut 2016, 19:20

Abonament na wypożyczanie książek jak w telefonii komórkowej. I karty perPaid :)

Awatar użytkownika
ithilhin
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: ithilhin » wt 02 lut 2016, 19:20

A tu jest dokładniej wytłumaczone:

https://www.experto24.pl/kadry/instytuc ... rDyjzYrKV4

gosia

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Postautor: Andrzej Pilipiuk » wt 02 lut 2016, 20:07

mogę się zrzec tych pieniędzy jeśli będą darte z użytkowników bibliotek.

*

ale wydaje mi się że to z budżetu pójdzie,

choć znając życie i polskie realia - zacznie się pięknie kasa "z centali" na twórców + srodki unijne pozyskane - potem opłaty przerzucone zostaną na lokalne samorządy i te pozamykają biblioteki żeby nie musieć płacić... :roll:

wiecie jaka była rzeź szkół filialnych po wprowadzeniu finansowania edukacji przez gminy? :?

*

jestem zasadniczo konserwatystą - uważam że jak coś dobrze działa to dłubanie przy tym jest niewskazane i trzeba ostrożnie...

Augusta
Pisarz
Pisarz

Postautor: Augusta » wt 02 lut 2016, 20:49

MarcinCiszewski pisze:Wysokość wynagrodzeń ma stanowić 5% sumy wszystkich zakupów bibliotecznych z roku, którego dotyczy wypłata.

Nie bardzo rozumiem. Załóżmy, że 100 bibliotek zakupiło 100 moich książek za sumę dajmy na to: 1800zł. (po 18zł. za egz.). I z tego wyliczamy to 5%? Czyli 90zł. i z tej kwoty, ja dostaję 75% - czyli 90zł. x 75% = 67,50zł.?

Tak to ma być?

A w jaki sposób ilość wypożyczeń wpływa na te sumy?

[ Dodano: Wto 02 Lut, 2016 ]
Andrzej Pilipiuk pisze:potem opłaty przerzucone zostaną na lokalne samorządy i te pozamykają biblioteki żeby nie musieć płacić...

hm... myślę, że tak źle nie będzie. Mam taką nadzieję ;)

f

Awatar użytkownika
Grimzon
Legenda pisarstwa

Postautor: Grimzon » wt 02 lut 2016, 20:49

Augusta pisze:Nie bardzo rozumiem. Załóżmy, że 100 bibliotek zakupiło 100 moich książek za sumę dajmy na to: 1800zł. (po 18zł. za egz.). I z tego wyliczamy to 5%? Czyli 90zł. i z tej kwoty, ja dostaję 75% - czyli 90zł. x 75% = 67,50zł.?

Tak to ma być?

A w jaki sposób ilość wypożyczeń wpływa na te sumy?

Optymistka. :)

Tak na pewno nie będzie to liczone. 5% to będzie pula do podziału. Potem dzieli się tą pulę przez liczbę wszystkich wypożyczeń w danym roku i otrzymuje się koszt jednostkowy. Lub jeszcze wcześniej podzieli się pulę na autorów Polskich i tłumaczy.

Mając koszt jednostkowy polskich książek. Policzą ile razy twoje książki były wypożyczone , pomnożą przez koszt jednostkowego wypożyczenia i dostaniesz 75% tej kwoty a 25% twój wydawca.

Wróć do „Jak wydać książkę w Polsce?”