Wydać książkę i co dalej?

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 2

Postautor: Andrzej Pilipiuk » ndz 14 cze 2015, 20:12

Ostatni post z poprzedniej strony:

3mam kciuki.

Awatar użytkownika
Kamiko
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Kamiko » śr 17 cze 2015, 16:23

icy_joanne pisze:Dzięki, Andrzej, za powyższe rady. Moja powieść to pięciotomowy cykl - w dniu premiery wydawca powiedział, że czas zacząć pisać drugi tom. Motywacja podwójna. A co będzie, zobaczymy.

Powodzenia.

Swoją drogą, cykle stały się teraz nadzwyczaj powszechne. Już nie zliczę, ile to twórców z Zachodu debiutuje co najmniej trylogią.

"Istnieje na świecie parę rzeczy ważniejszych niż pokój, a jedną z nich jest godne człowieczeństwo. Koncepcja, że ludzkość miałaby zrezygnować z wojen wyłącznie ze strachu, to poniżenie ludzkiej godności, zwłaszcza gdy w grę wchodzi strach przed czymś tak banalnym jak technika, którą ludzie sami przecież wymyślili" (Chesterton)

Awatar użytkownika
Augusta
Pisarz
Pisarz

Postautor: Augusta » śr 17 cze 2015, 16:48

Kamiko pisze:
icy_joanne pisze:Dzięki, Andrzej, za powyższe rady. Moja powieść to pięciotomowy cykl - w dniu premiery wydawca powiedział, że czas zacząć pisać drugi tom. Motywacja podwójna. A co będzie, zobaczymy.

Powodzenia.

Swoją drogą, cykle stały się teraz nadzwyczaj powszechne. Już nie zliczę, ile to twórców z Zachodu debiutuje co najmniej trylogią.

Jestem twórcą ze Wschodu i też tak debiutuję :D
Korzystam z doświadczeń innych.

Awatar użytkownika
paulina.itp
Pisarz domowy

Postautor: paulina.itp » śr 17 cze 2015, 20:37

Myślę że to podoba się czytelnikom. Jeśli przeczytam ciekawą książkę to naturalne jest, że chętnie przeczytam też ciąg dalszy.
Poza tym mam wrażenie, że historia zamknięta w jednej książe musi być po prostu dobra, bo tu już nic nie da się więcej zrobić, nic dopowiedzieć, a serii niektórzy dają taki "kredyt zaufania" tzn jesli coś nie zagrało do końca w 1 części, to trzeba przeczytać następną by dotrzeć do geniuszu autora ;) Oczywiście nie chodzi mi tu o przypadki gdy 1 część to zwykła grafomania ;)

Awatar użytkownika
tosia
Szkolny pisarzyna

Postautor: tosia » śr 17 cze 2015, 21:56

Poza tym, o ile historię zamkniętą w jednym tomie przeczytam i po krótszym lub dłuższym czasie przejdę do innej powieści, to jeśli chodzi o serię po przeczytaniu jednego tomu czekam na kolejny. To wydłuża czas myślenia o książce, zwiększa prawdopodobieństwo, że będę szukać o niej informacji w internecie itd. - po prostu będę dłużej nią "żyć"*. Oczywiście dotyczy to raczej "nowości", gdzie na kolejne tomy muszę czekać, bo jeśli mogę przeczytać całą trylogię na raz to nie koniecznie.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Postautor: Andrzej Pilipiuk » czw 18 cze 2015, 10:54

Czytelnicy przyzwyczajają się do bohaterów.
Jeśli ich polubią - chcą wiedzieć - co było potem.

Największy sens mają cykle gdzie kazdy tom jest oddzielną przygodą i od biedy daje się czytać "pojedynczo".

U mnie tak funkcjonuje cykl o kuzynkach Kruszewskich czy zbiory opowiadań.
Przewijają się różni bohaterowie - ale zazwyczaj dowiadujemy się tego "potem"

Oko Jelenia to w zasadzie jedna powieść w 6 tomach - narracja jest ciągła.
+ tom 7

Marek S. Huberath zrobił jeszcze inaczej - powieść 3 tomową "Miasta pod Skałą" wydał w postaci jednej grubej księgi.

Awatar użytkownika
Kamiko
Pisarz
Pisarz

Postautor: Kamiko » czw 18 cze 2015, 12:03

Ja chciałam wydać "Wielki Północny Ocean" w dwóch tomach (choć z wewnętrznym podziałem na 5 części), ale cóż...

Teraz znów piszę grubaśną powieść, bez samodzielnych tomów, choć udało mi się w pierwszym doprowadzić do ukazania drugiej strony i pewnego domknięcia ważnych wątków, więc się zastanawiam... - redagować to, co mam, i wysłać propozycje, czy też jechać od razu z drugą częścią? :|

Andrzej Pilipiuk pisze:Marek S. Huberath zrobił jeszcze inaczej - powieść 3 tomową "Miasta pod Skałą" wydał w postaci jednej grubej księgi.

Jako czytelnika 800 stron mnie wcale nie rusza. Ale zastanawiam się, jaką to jest czcionką wydane.

Widzę, że ludzie z coraz większym niesmakiem wytykają rozstrzelony tekst i dużą czcionkę tudzież zbyt duże marginesy. I się nie dziwię, patrząc na stare książki - dwie powieści Dostojewskiego w małym, poręcznym tomie. Mniejsze czcionki poszły w odstawkę najwyraźniej.

"Istnieje na świecie parę rzeczy ważniejszych niż pokój, a jedną z nich jest godne człowieczeństwo. Koncepcja, że ludzkość miałaby zrezygnować z wojen wyłącznie ze strachu, to poniżenie ludzkiej godności, zwłaszcza gdy w grę wchodzi strach przed czymś tak banalnym jak technika, którą ludzie sami przecież wymyślili" (Chesterton)

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » czw 18 cze 2015, 13:15

Nie, nie, tłok w PRL-owskich książkach wynikał z braku papieru, to była podstawowa przyczyna :)

A w meritum: cykle są dobre, ale ja też wolę takie, w których można czytać każdą książkę osobno, choć to jedno uniwersum i często ci sami bohaterowie.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Monika Błądek
Pisarz
Pisarz

Postautor: Monika Błądek » czw 11 sie 2016, 02:01

Podbijam temat. Basia dobrze mówi, bo i czasy się zmieniają. Kiedyś ludzie pisali maile, teraz mogą błyskawicznie skontaktować się przez fb, odszukać na nim autora i nawet po kilkunastu latach pytać o kontynuację powieści. Można jeździć na te pierwsze spotkania choćby po to, żeby złapać trochę obycia. Przemawiać publicznie trzeba się nauczyć, ba, nawet nauczyć mówić do mikrofonu.
Wydatki na promocję debiutanta a starego wyjadacza - zależy gdzie i co. Bo obowiązuje zasada: duży budżet promocyjny na to, co jest wydawane w dużym nakładzie, a debiutanci raczej dużych nakładów nie mają.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » czw 11 sie 2016, 08:21

Na wszystko trzeba zapracować, każdy był kiedyś debiutantem :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Postautor: Andrzej Pilipiuk » czw 11 sie 2016, 08:55

Navajero pisze:Source of the post Na wszystko trzeba zapracować, każdy był kiedyś debiutantem :)

Tylko że widzisz - w normalnych krajach jest tak że wydawca mając w ręku dobrą książkę i widząc ze da się na tym zarobić inwestuje w promocję. W naszym kraju wydawca nie inwestuje, a jakby nawet chciał, to najczęściej nie ma na to kasy...

jedyny wyjątek to debiut p.Masłowskiej - a tymczasem to powinna być norma.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » czw 11 sie 2016, 09:05

Bez przesady, coś tam inwestuje. A te koszulki z Jakubem to niby skąd się wzięły? :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Alicja Minicka
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Alicja Minicka » czw 11 sie 2016, 09:13

"Reklama dźwignią handlu, czyli dwie twarze książki"
http://mysli-o-ludziach.blog.onet.pl/20 ... e-ksiazki/

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » czw 11 sie 2016, 09:14

Hierarchia dziobania po prostu istnieje.
Z drugiej strony istnieją też:
a) potencjał tekstu
b) sposoby wywindowania sprzedaży tekstu, których się czasem używa. Np. czytałem kiedyś fajny amerykański artykulik o mechanizmie "zaliczka: milion dolarów". To niekoniecznie tekst jest tyle wart. Raczej reklama, kiedy o nim napiszą w tonie zainteresowania wszystkie media :P

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Alicja Minicka
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Alicja Minicka » czw 11 sie 2016, 13:07

Romek Pawlak pisze:Source of the post Hierarchia dziobania po prostu istnieje.
Z drugiej strony istnieją też:
a) potencjał tekstu
b) sposoby wywindowania sprzedaży tekstu, których się czasem używa. Np. czytałem kiedyś fajny amerykański artykulik o mechanizmie "zaliczka: milion dolarów". To niekoniecznie tekst jest tyle wart. Raczej reklama, kiedy o nim napiszą w tonie zainteresowania wszystkie media :P

ad. a)
Dlatego napisałam o perspektywie czasowej. W dłuższej potencjał tekstu okazuje się najważniejszy

Andreth
Pisarz
Pisarz

Postautor: Andreth » czw 11 sie 2016, 13:21

Monika Błądek pisze:Wydatki na promocję debiutanta a starego wyjadacza - zależy gdzie i co. Bo obowiązuje zasada: duży budżet promocyjny na to, co jest wydawane w dużym nakładzie, a debiutanci raczej dużych nakładów nie mają.

A jak sądzicie, ile to jest w warunkach polskich "duży nakład"? (Mówimy o literaturze popularnej).

Wróć do „Jak wydać książkę w Polsce?”