Umowa wydawnicza

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
D. Wiktorski
Wydawca
Wydawca
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Umowa wydawnicza

Postautor: D. Wiktorski » sob 26 sty 2019, 15:25

Ostatni post z poprzedniej strony:

Katka pisze:
Navajero pisze:Source of the postnie ruszyć z całym zbiorem do jakiegoś wydawnictwa.

Wydawnictwa komercyjne obecnie reagują na propozycje antologii czy zbiorów opowiadań jak diabeł na wodę święconą. ;)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Umowa wydawnicza

Postautor: Navajero » sob 26 sty 2019, 15:43

Jeśli chodzi o debiutantów na pewno, w przypadku znanych autorów niekoniecznie.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Katka
Pisarz domowy

Umowa wydawnicza

Postautor: Katka » ndz 27 sty 2019, 00:16

Navajero, dziękuję. Nie nadążam z czytaniem zaległych postów, dlatego przeoczyłam Twoje rady. :ups:

iris pisze:Source of the post Dodajmy, że opka to raczej w segmencie fantasy albo S-F i pokrewnych. No bo opka romasowo-obyczajowe to gdzie?

Zależy jeszcze chyba od stylu. Jest mnóstwo czasopism literackich, chociażby "Twórczość", "Akcent" i podobne. "Przekrój" też coś drukuje, ale nie wiem, czy debiutantów i co trzeba zrobić, żeby się tam dostać. Trudno powiedzieć, zależy od opowiadań.

Navajero pisze:Source of the post Do babskich gazet :P

A które babskie gazety drukują opowiadania? Pytam serio, zajrzałabym. ;)

D. Wiktorski pisze:Source of the post
Wydawnictwa komercyjne obecnie reagują na propozycje antologii czy zbiorów opowiadań jak diabeł na wodę święconą. ;)

Tego się trochę spodziewałam. Sama rzadko kupuję zbiory opowiadań, więc w sumie się nie dziwię.
Wniosek chyba z tego taki, że opowiadania to głównie do czasopism, ewentualnie rozbudować i wtedy do wydawnictwa.

"Moje znaki szczególne
to zachwyt i rozpacz."
W. Szymborska

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Umowa wydawnicza

Postautor: Navajero » ndz 27 sty 2019, 00:22

Katka pisze:
Navajero pisze:Source of the post Do babskich gazet :P

A które babskie gazety drukują opowiadania? Pytam serio, zajrzałabym. ;)

Nie mam pojęcia, nie pisuję :) Ale rzecz jest możliwa, ktoś tu na forum proponował nawet pośrednicwo. Poszukaj, może znajdziesz.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
D. Wiktorski
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Umowa wydawnicza

Postautor: D. Wiktorski » ndz 27 sty 2019, 01:37

Katka pisze:Source of the post Wniosek chyba z tego taki, że opowiadania to głównie do czasopism

Możesz do mnie do Fantazmatów wysłać (https://fantazmaty.pl). Rzuć okiem na nabory, przede wszystkim nanoFantazje i Fantazmaty. Może nie jesteśmy drukiem, ale zasięgi poza fandomem mamy całkiem okazałe.

Awatar użytkownika
Kreator
Pisarz osiedlowy

Umowa wydawnicza

Postautor: Kreator » ndz 27 sty 2019, 12:10

Ktoś tutaj kiedyś podsunął ciekawy pomysł, żeby połączyć, o ile się da, 2-3 opowiadania w jedno i zrobić w ten sposób powieść, zamiast się rozdrabniać na krótkie formy i szlajać z tym po gazetach.

A ja się zastanawiam czy warto uderzać do wydawcy z powieścią mającą powiedzmy 200 stron. Czy zawsze musi być te 300-400? Dla przykładu takie 'Myszy i ludzie' mają zaledwie 100... (mówimy o debiucie cały czas)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Umowa wydawnicza

Postautor: Navajero » ndz 27 sty 2019, 12:33

Zależy jak liczysz strony :P Generalnie wydawcy nie lubią u debiutantów eksperymentów, bo zwiększają one i tak wysokie ryzyko, że wtopią pieniądze. Niby mogą wydać i minipowieść, ale radziłbym na pierwszy raz coś "normalniejszego". Wreszcie łączenie tekstów na Frankensteina, nie wydaje mi się najlepszym pomysłem, mimo tego co pisał tu kiedyś Andrzej.

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Katka
Pisarz domowy

Umowa wydawnicza

Postautor: Katka » ndz 27 sty 2019, 12:34

D. Wiktorski pisze:Source of the post
Możesz do mnie do Fantazmatów wysłać (https://fantazmaty.pl). Rzuć okiem na nabory, przede wszystkim nanoFantazje i Fantazmaty. Może nie jesteśmy drukiem, ale zasięgi poza fandomem mamy całkiem okazałe.

Dzięki! Przejrzałam kategorie i rzeczywiście nanoFantazje wydają się najbardziej sensowne w moim przypadku. Oczywiście jeśli klasyczny realizm (ewentualnie z nachyleniem do "magicznego") nie ląduje od razu w redakcyjnym koszu? Szperam na dysku i w głowie. :)
Do steam punku to mi jest niestety daleko. Do klasycznej fantastyki trochę bliżej, przynajmniej czytam od czasu do czasu. ;)

Kreator pisze:Source of the post Ktoś tutaj kiedyś podsunął ciekawy pomysł, żeby połączyć, o ile się da, 2-3 opowiadania w jedno i zrobić w ten sposób powieść, zamiast się rozdrabniać na krótkie formy i szlajać z tym po gazetach.

Ciekawy pomysł, chociaż trochę nie mogę sobie tego wyobrazić. Nie zawsze opowiadania mogą się połączyć, żeby jeszcze miało to sens. :hm: Powieść chyba jednak musi mieć nadrzędna ideę, żeby się nie rozwlekła.

"Moje znaki szczególne
to zachwyt i rozpacz."
W. Szymborska

Awatar użytkownika
D. Wiktorski
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Umowa wydawnicza

Postautor: D. Wiktorski » ndz 27 sty 2019, 14:45

Do wydawców uderza się średnio z 400k zzs (10 arkuszy), można trochę mniej, ale to jest umowna granica, poniżej której się "nie opłaca". Przy jednej redakcji dla wydawnictwa z autorką trochę pocięliśmy z korzyścią dla książki i z 10 arkuszy zrobiło się 8, i kazali dopisywać dodatkowe sceny (autorce, nie mnie), żeby było przynajmniej 360k zzs.

Katka, mnie tam gatunek nie interesuje (tzn. interesuje, ale nie w tym stopniu), ważne jest to, jak prezentuje się sam tekst.

Wróć do „Jak wydać książkę w Polsce?”